Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Nisan 2024

Yeni Askerlik Sistemi Nasıldır?

Yeni Askerlik Sistemi Nasıldır?

Yeni Askerlik sistemi,  süreç dâhilinde ki gelişmeler dâhilinde hemen hemen herkesin merak konusu ile yakından takip ettiği konular arasındadır.  Yeni sistem içerisinde,  yapılan düzenlemeler ile herkesin uzun zamandan beri beklediği sonuçlar arasındadır. Askerlik süresi ve bedelli askerlikle ilgili,  konular meclis onayına sunularak onaylandı. Bu karar kanun olarak,  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçti.  Bu yenilenen askerlik sistemi,  alanında gerçekleşen kanun dâhilinde askerlik süresinin her zaman 6 ay olarak devam etmesi ve bedelli askerlik sisteminin de sürekli kalıcı hale gelmesi sağlanılmış oldu. Bu sayede birçok genç,  uzun zamandan beri beklemiş olduğu mutlu habere kavuşmuş oldular. Yeni Askerlik sisteminde,  askerlik yaşı 20’dir ve özel durumu olmayan her genç erkek bu görevi yerine getirmek ile mükelleftir.

Askerlik Süresinin Ne Kadarlık Bir Süreden Yeniden Düzenlendi

Türkiye Büyük Millet Meclisi, genel kurulunda yeni dönem askerlik alımları ile ilgili kanunlar 25 Haziran Salı günü yapılan oylama ile onaylandı.  Kabul edilen bu kanunda,  halinde var olan askerlik dönemleri ve ilgili askerlik süresinin uzunluğu ile alakalı değişikliğe gidilmiştir. Aynı zamanda, eğer yedek subay, yeri astsubay olanların askerlik hizmeti ücretsiz değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişikliklere göre 6 ay 12 Ay, olarak değiştirilmiştir.  Askerlik görevi,  bazı kriterlere göre 5 yıllık kadarda uzatılabilir veya da kısaltılabilir.

Erbaşlar Ne Zaman Terhis Edilecek?

Yeni sistem kararıyla, şu an görevde yapmakta olan her başarının altında ayları tamamlanmış ise dairesi edilir aynı zamanda resmi gazetede ne yayınlanmaya başlamıştır önceki görevi giden askerlerin 6.ayların sonunda,  doldurulmuşsa herkes başvuruda terhis edilebilir.

Askerlikte Tecil Yaşı Kaça İndirildi?

Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte,  lisede 29 yaşına kadar tecil ettirilebiliyorken, yeni kanun dâhilinde 22’ye indirilir. Meslek liselerinde, tecil ettirme yaş sınırı 25,  meslek yüksekokulları ve lisans öğrencilerinde,  lisansüstü 32, doktor için 35 yaş sınırı belirlenmiştir. Bunun haricinde,  Tıp öğrencileri ve sporcular da 35 yaşına kadar tecil ettirilebilir Yapılan bu düzenlemelerle,  birlikte herkesin istemiş olduğu bu doğrultular arasında amacıyla seçeneklerden gerçekleştirilmiş olacaktır.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli askerlik dönemi işlemleri ile alakalı herkesin merakla takip ettiği konular arasında gelmektedir.   O dönemde kişilerin,  normal yaşantılarında da değişikliğe sebep olacaktır. Bedelli askerlik ücretleri taksitlendirme veya elden senetlendirme gibi bir iş sürecine dâhil olmamaktadır.  Daha önceki yıllarda,  bedelli askerlik döneminde alakalı birçok işlem sürecinin ve beklenilmesi gereken bir yaş aralığı var ise zaman içerisinde askerlik çağına gelmiş olan kişilerin var olan şartları değerlendirildiği takdirde bedelli askerlikler yaptırabilirler. Bedelli askerlik yaptırma işlemlerinin,  ücretine bakıldığı zaman 3 Bin 343 TL olarak güncellendi. Bu şartlara, göre kişi eğer askerlik çağına,  yeni kanunlarda askerlik işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.