Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2024

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Askerlik tecil işlemleri, askerliğini yapacak her kişinin merak ettiği konudur. Tecil işlemleriniz için nereye başvuru yapmalısınız, hangi belgeleri edinmelisiniz ve nerede sağlık kontrolünden geçmelisiniz gibi cevabını aradığınız pek çok soru vardır. Bu makalemizde sizler için tüm bu ve benzeri soruların cevaplarını hazırladık.

Eğer sağlık veya eğitim gibi herhangi bir sebepten ötürü askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız, bu işlemi nüfusa kayıtlı olduğunuz yerin bağlı olduğu askeri şubeden şahsi başvuru ile yapmanız mümkündür. Tecil işlemleri için henüz internet üzerinden yapılabilen bir süreç söz konusu değildir. Yani e-Devlet sistemi üzerinden tecil işlemlerinizi yapamazsınız. Bunun için tek yol, bağlı olduğunuz askerlik şubesine giderek bizzat başvuruda bulunmaktır.

Askerlik şubesine gittiğiniz ve askerliğinizi ertelemek istediğinizi belirttiğiniz zaman sizden bir takım belgeleri getirmeniz istenecektir. Bu nedenle başvuru amaçlı şubeye gitmeden önce bu belgeleri hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Peki, hangi belgeleri toplamanız gerekiyor? Bunları sıralayalım:

– Mezuniyet diploması ve 4 afet fotokopisi

– Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi

– Son 6 ay içerisinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf

– Ehliyet ve 2 adet fotokopisi (varsa)

Şubedeki görevlilere sizden istenen bu belgeleri teslim etmeniz gerekir. Ardından 2 adet form verilerek bunları doldurmanız beklenir. Formları doldurduktan ve bir sıra numarası aldıktan sonra kuyruğa girerek sıranızın gelmesini beklemelisiniz. Çok beklemek istemiyorsanız askerlik şubesine saat 08:30 gibi erken saatlerde gitmenizi öneririz.

Sıranız gelip işlemleriniz tamamlandıktan sonra sizden “askerliğe elverişlidir” belgesi istenir. Bu belgeyi bağlı olduğunuz aile hekimliğinde muayene olarak almanız gerekir. Aile hekiminizden sağlık belgenizi aldıktan sonra tekrar askerlik şubesine giderek belgeyi görevlilere teslim etmelisiniz.

“Askerliğe elverişlidir” belgesini teslim etmenizin ardından tecil işleminiz gerçekleştirilir ve askerliğiniz ilgili nedene göre uygun süre kadar ertelenmiş olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.