Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2024

Askerlik Tecili İçin Okul Okumak Şart mıdır?

Askerlik Tecili İçin Okul Okumak Şart mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kutsal ordusunda hangi koşulda olursa olsun görev almak oldukça özel ve önemlidir. Hayat içerisinde bazı durumlarda askerliğin bir süre tecil edilmesine devlet tarafından izin verilmektedir. Türk gençleri arasında askerliğin tecil edilmesinin en önemli nedenlerinden biri de eğitimdir. Vatandaşlarının eğitimli kişilerden oluşması ve meslek sahibi olması, devlet için çok önemlidir. Bu nedenle eğitim gören herkes devlet tarafından tecil hakkı ile bir nevi ödüllendirilir. Ancak devletin vatandaşlarına verdiği bu hakkın suiistimal edilmesinin önüne geçilebilmesi için de bazı şartlar ve süreler önceden belirlenmiştir. Belirlenen bu şartlara uyulması zorunludur. Devlet, örneğin üniversite okuyan öğrencilere tecil hakkı verirken bu hakkın gereksiz yere kullanılmasını engellemek için de kısıtlamalara gitmiştir. Bu da adil devletin adil olması gerektiği kuralının bir gerekliliğidir. Üniversite eğitimi alamayan bir genç askere giderken üniversite hayatını fazladan yere uzatan bir kişi onların hakkını gözetmemiş olur. Devlet bunu engellemek için yaş sınırı koymuştur.

Askerliği tecil ettirmek için illâ ki okul okumak şart mı sorusu bazı kişilerce merak edilir. Eğer sağlı veya diğer sebepler ile askerlik tecili söz konusu değilse, askerliğinizi tecil ettirmek için okul okuma şartınızın olması zorunludur.

Lise ve Dengi İçin Tecil Durumu

Liseden mezun olduysanız ve mezuniyetinizin ardından aynı yıl içerisinde üniversiteye kaydolduysanız, askerliğiniz otomatik olarak tecil ettirilmiş olur.

Eğer liseden mezun olduysanız ve herhangi bir yükseköğrenim kurumuna kaydolamadıysanız, bu durumda hakkınız olan 3 yıllık tecil işleminizi yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde asker kaçağı durumuna düşersiniz.

Üniversite İçin Tecil Durumu

Üniversite eğitimi boyunca askerliğiniz tecil ettirilmiş durumdadır. Normal öğretim süreniz boyunca teciliniz geçerli olur. Eğer normal sürede üniversiteden mezun olamazsanız, her geciken yıl tecil işleminizi yaptırmanız gerekir. Mezun olamama durumunda bu işlemi en fazla 29 yaşınıza kadar tekrar edebilirsiniz.

Eğer üniversiteden mezun olursanız 2 yıllığına askerliğinizi tecil ettirme hakkına sahipsiniz. Bu durumda tecil işlemlerinizi mezuniyetten sonraki 2 ay içerisinde yapmanız gerekir. Yoksa asker kaçağı sayılırsınız.

Yüksek Lisans ve Doktora İçin Tecil Durumu

Üniversiteden sonraki yüksek lisans ve doktora eğitimlerini almakta olan öğrencilerin askerlikleri tecil ettirilmiş durumdadır. Bu programlardan mezun olanların 1 yıllığına askerliklerini tecil ettirme hakları bulunmaktadır. Eğer istenen sürece tecil işlemleri gerçekleştirilmezse asker kaçağı durumuna düşebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.