Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2024

Asker Kaçakları İçin Artık Her Şey Daha Zor

Asker Kaçakları İçin Artık Her Şey Daha Zor

Asker Kaçakları için artık oldukça zorlu ve maddi anlamda sıkıntılı bir süreç başlayacak gibi görünüyor.

Bu güne kadar Asker Kaçağı olmak için iyi saklanmak yeterli idi. Çünkü Askerlik Ocağına gitmeniz için sizin kapınızda devamlı nöbet tutan bir asker yada gitmediğiniz gün için size ceza kesen bir sistem yoktu.

Ancak artık işler değişti.

Uzun Dönem Askerlik Süresi 15 aydan 12 aya indirilince askere gitmek istemeyenler için de devlet yeni bir sistem hazırlama çalışmasına başladı. Buna göre de asker kaçakları için yeni bir cezai sistem geldi.

Bu sisteme göre Ocak ayında Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan “Yoklama Kaçağı ve Bakaya Bilgilerinin Elektronik Ortamda Paylaşımı”na dair protokol hazırlandı. Bu protokol kapsamında da Asker Kaçağı konumundaki binlerce asker listeler halinde ortaya çıkmış oldu.

GBT sistemine dâhil edilecek olan Asker Kaçakları sistemde bulundukları an Askerlik Şubesine davet edilecekler ve Cezai Yaptırım için çanlar çalmaya başlamış olacak.

GBT Kontrolü sonrasında 15 gün içerisinde Askerlik Şubesine giderek işlemlerini tamamlamayan ve Asker Ocağına gitmek için yola çıkmayan asker kaçakları için 1.000 TL’ye varan cezai işlemler uygulanacak.

Askerden kaçmayı artık hayat yaşamı haline getirenlerin Banka Hesapları ve Kamu İşlemleri için de durdurma işlemi uygulanabilecek. Bu şekilde hayatını sürdüren gençlerin Özel ve Kamu sektöründe işe girişleri de engellenecek.

Kısacası askerden kaçmak astık eskisi gibi kolay olmayacak.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.