Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

OHAL Bölgesindeki Askerler Erken Terhis Olur mu?

OHAL Bölgesindeki Askerler Erken Terhis Olur mu?

OHAL (olağanüstü hal) ilanı, kanunlarda belirtilen gerekçelere dayandırılarak belli süreliğine bir bölge veya yurdun tamamında gereçkleştirilebilen kurallar silsilesidir. OHAL ilanına kimi zaman doğal afetler neden olabilirken kimi zaman da iç karışıklıklar ve terör olayları neden olabilir. Ülkemizde genel olarak terör olaylarının yaşandığı bölgelerde OHAL ilanı söz konusu olurken bu bölgelerde halkın ve kurumların yaşamı daha sert kurallarla düzenlenmektedir.

Adından da anlaşılabileceği gibi olağanüstü bir durumun ortaya çıkmasına karşılık tedbir mahiyetinde gerçekleşebilen bu yasal durum ile karşılaşan devletlerin silahlı kuvvetlerine büyük iş düşmektedir. askerlik.gen.tr OHAL ilan edilen bölgelerde askerlik süreleri uzatılabildiği gibi maaş ve görev süreleri açısından da değişiklikler görülebilmektedir. Ancak akılda tutulması gereken şey, OHAL’in hangi gerekçe ile ilan edildiği, hangi süreleri kapsadığı ve içeriğinin ne olduğudur.

Örneğin 15 Temmuz sürecinde ilan edilen OHAL yurt genelini kapsamasına rağmen bireylerin hayatına direkt veya dolaylı hiçbir etkisi yoktur. Bir başka örnek vermek gerekirse terör olaylarının meydana geldiği Güneydoğu’da ilan edilen OHAL’lerde sokağa çıkma yasakları ve görev ve yetkilerin devri söz konusu olabilmektedir.

Olağanüstü hal dönemlerinde askerlerin aklına pek çok soru gelir. Maaşlara zam olup olmayacağı, OHAL döneminden sonra erken terhis olup olmayacağı veya OHAL dönemine bağlı olarak askerlik süresinin uzayıp uzamayacağı gibi sorular akıllarda dolaşır.

Bildiğiniz gibi 15 Temmuz darbe girişiminin ardından MGK ve Bakanlar Kurulu kararı ile ülkemzde 3 aylık süre ile OHAL ilan edilmiş ve bu sürenin bitiminde 3 ay daha OHAL döneminin uzatıldığı bildirilmiştir.

Bu OHAL döneminin sonunda askerlerin erken terhis edilip edilmeyeceği veya OHAL döneminin uzamasına bağlı olarak askerliklerin uzatılacağı gibi konularda henüz resmi bir karar alınmamıştır. İlerleyen zaman içerisinde bu konuda bir karar alınıp alınmayacağını bilmemekle birlikte, konu ile ilgili tüm gelişmeleri takip ediyoruz. Yeni bir bilgi geldiği takdirde sitemizi takip ederek bu konudaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.