Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Nisan 2024

İki Kardeşin Aynı Anda Askerlik Yapması

İki Kardeşin Aynı Anda Askerlik Yapması

Askerlik Kanunu’nda her erkeğin 20 yaşını doldurduğu gün zorunlu askere gitmesi gerektiği yazar. Bazı istisnaların dışında 20 yaşını dolduran her erkek, askere gitmekle yükümlüdür. Normal dönem zorunlu askerlik süresi ise 12 aydır. Eğitim ve sağlık gibi durumlarda askere gitme yaşı ve askerlik süresi değişkenlik gösterebilir. Askere gitme yaşının değişmesine neden olan durumlardan biri ise aynı celp dönemine denk gelen kardeşlerdir.

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir mi?

Askerliği aynı celp dönemine denk gelen iki kardeş, aynı anda askere gitmek zorunda değildir. Bununla ilgili 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nda bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre aynı dönemde askerlik yapması gereken iki erkek kardeşten birisi askere gidebilir, diğeri ise askerdeki kardeşinin terhisini bekleyebilir. Bu durum kardeşlerin ve ailenin isteği üzerinde değişebilen bir durumdur. Aile ve kardeşler isterse aynı anda da askere gidebilir. Fakat aynı dönemde askere gitmesi gereken iki erkek çocuğu olan ailelerin tercih seçeneği vardır. Böylece erkeklerden birisi askerdeyken diğeri ailesi ile kalabilir. Bu iki kardeş eğer ikiz ise aynı anda askere gidip askerliğini aynı yerde de yapabilir. İkiz olan kardeşlerin askerlik yerleri farklı çıksa da istek üzerine aynı yerde askerlik yapmayı talep edebilirler. Ayrıca aynı dönemde askere giden kardeşler aynı anda doğuda görev yapamaz. İki kardeş aynı anda batıda ya da biri batıda biri doğuda görev yapar.

İkiden fazla kardeşin aynı celp döneminde askerlik yapması durumunda da farklı uygulamalar vardır. Üç ya da dört erkek kardeşin celp dönemi aynı yıl içerisine denk gelebilir. Bu durumda üç kardeş olanlardan ikisi aynı dönemde askere alınır. Bir tanesinin ise askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Bu tecilin süresi, ilk terhis olacak kardeşin tarihine göre ayarlanır. Dört kardeş olanlarda ise yine iki kardeş aynı anda askere alınır. Kalan iki kardeşin askere gidecekleri zaman kendilerine ve ailelerine bağlıdır. İsterlerse kardeşleri ile isterlerse de kardeşlerinin askerliği bittikten sonra giderler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.