Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Çölyak Hastaları Askerlikten Muaf mıdır?

Çölyak Hastaları Askerlikten Muaf mıdır?

Yasalarla belirlenen şartların oluşması halinde her Türk vatandaşı, zorunlu askerlik görevini yapmak için göreve çağrılır. Ancak yine yasalar, bazı şartlar ve durumlarda vatandaşlarını askerlikten muaf tutmaktadır. Bu şartların başında da bazı hastalıklar gelir. Adı çok az duyulan ancak ciddi bir rahatsızlık olan çölyak hastalığı da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerlik yapmaya engel olarak kabul ettiği hastalıklardan biridir.

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın glüten isimli proteine karşı alerji duymasıdır. Bu nedenle çölyak hastalığına sahip insanlar, sürekli olarak içerisinde glüten bulunmayan gıdalar tüketmelidir. Buğday, arpa gibi temel besinlerin içerisinde bulunan bu protein nedeni ile çölyak hastaları en temel gıdaları bile alamazlar. Dolayısıyla ömür boyu özel bir diyete uyarak beslenmek zorundadırlar.

Takdir edilebileceği gibi 15 ay askerlik yapacak bir çölyak hastasına özel diyet menüsünün çıkması söz konusu olamaz. Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri ve sağlık kuruluşları bir araya gelerek bu hastalığın ciddi sonuçlarını değerlendirdiklerinde, hastalığı taşıyan kişilerin askerlikten muaf tutulmalarına karar vermişlerdir. Ancak bu gerekçe ile askerlikten muaf olabilmek için son derece titiz hekimlerin bulunduğu bir kurul tarafından incelenmek ve kontrol edilmek gerekir. Hastalığın teşhisinin de bu kurul tarafından konulması ve raporlanması gerekir.

Askerlik çağına gelmiş olan asker adayları, bu hastalıklarının farkında olabilecekleri gibi bu durumu askeri sağlık kontrolü sırasında da öğrenebilirler. Hangi şekilde olursa olsun çölyak hastalarının askere alınması söz konusu değildir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İbrahim dedi ki:

  Çocuğum çölyak hastası 2002 doğumlu. 2003 yılında teşhis Cerrahpaşa’da konuldu. İlk verilen sıhhi kurul raporu ve epikrizimiz elimizde. En son 2013 yılında kontrole gitmiştik Cerrahpaşa’ya. Daha sonraki yıllarda Medipol hastanesinde yıllık rapor aldık ve kontrol olduk 8 senedir de çölyak ödemesi alıyoruz. Bu yıl askerlikte muayene yılı. Askerlikten muafiyet için sizce bunlar yeterli mi?

 2. Enes dedi ki:

  Muanem temiz cıktıktan sonra çölyak hastası cıktım. 5 gün var askerliğime heyete girdim ama bir hafta sürer dediler askere gönderirler mi. Yoksa raporu mu beklerler

 3. Serdar zarman dedi ki:

  Salih bal hayır yapmazsın

 4. Salih bal dedi ki:

  Ben çölyak hastasiyim askerlik yaparmiyim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.