Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

Askerde Namaz Kılabilir miyim?

Askerde Namaz Kılabilir miyim?

Askere giden kişilerin akıllarındaki soru işaretlerinden birisi de askerde namaz kılınmasıyla ilgilidir. Askere gittikten sonra orada namaz kılma imkânı bulamayacak olmak, dini yönden hassas olan kişileri korkutabilir. Fakat askerlik, eğitim saatleri dışında normal hayatın devam ettiği bir süreçtir. Bu nedenle namaz kılmanın yasaklanması gibi bir şey söz konusu olamaz. Askerlik, bazı bölgelerde eğitim anlamında sert geçse de dini ibadetlere karışılmayan bir yerdir. Bu nedenle namaz kılmak da son derece doğal karşılanır. Namaz kılmak isteyen kişilere de karışılmaz.

Türkiye, nüfus bakımında Müslümanların yoğun yaşadığı bir ülkedir. Farklı dinlere inan ve inançsız olan vatandaşlarımız da vardır. Fakat nüfusun büyük çoğunluğu Müslümandır. Dolayısıyla ülke genelindeki ibadethanelerden sayısı en fazla olanlar camilerdir. Aynı mantık, kışlalarda da vardır. Gelen askerlerin büyük çoğunluğu Müslüman olduğundan dolayı kışlalarda mescit bulunur. Hemen her kışlada birden çok mescit vardır ve namaz kılmak isteyen askerler bu mescitlerde rahatlıkla namaz kılabilirler.

Askerde namaz kılmanın tek sorunu, zaman problemidir. Bazen namaz saatleri ile eğitim saatleri aynı ana denk gelebilir. Bu durumda asker eğitime katılmak zorundadır ve namaz kılamaz. Askerlik sürecinde sabah, akşam ve yatsı namazı saatleri genellikle askerin istirahatte olduğu saatler olduğundan bu vakit namazlar zamanında kılınabilir. Öğle namazı da genellikle öğle yemeği saatine denk geldiğinden dolayı askerler öğle namazını da zamanında kılabilir.

İkindi namazı esnasında ise askerler genellikle eğitimde olur ve eğitimi bırakıp namaz kılmak söz konusu olamaz. Bu nedenle ikindi namazı için kaza namazı gerekir. Aynı şekilde nöbet sırasında da askerin nöbeti bırakıp namaz kılması askeri açıdan uygunsuzdur. Bu aşamada dini yönden uygun bulunan alternatif namaz seçenekleri uygulanabilir ya da kaza namazı kılınabilir. Ayrıca Cuma günleri öğle saatlerinde askerlere fazladan istirahat verilir ve bu süre zarfında Cuma namazı da kaçırılmadan kılınabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.