Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

Mezun Olduktan Sonra Tecil İşlemleri

Mezun Olduktan Sonra Tecil İşlemleri

Üniversite eğitimine hak kazanan erkekler, askerliklerini belli bir süreliğine tecil ettirme hakkını doğal olarak elde ederler. Eğitimlerinin devam ettiğini belirten belgeleri askerlik şubelerine verdikten sonra artık tecilli vatandaşlar arasında yer alırlar. Peki, eğitim sürecini tamamlayan bir vatandaş hemen silahaltına mı alınır yoksa belli bir süreliğine daha askerliğini tecil ettirebilir mi?

Üniversite okumakta olan öğrenciler, mezun olduktan sonra 2 yıllığına askerliklerini tecil ettirebilirler. Özellikle KPSS hazırlık ve sınav sürecinden geçmek isteyenler için bu hakka sahip olmak çok önemlidir. Eğer 2 yıllık tecil süresinin sonunda bir üst seviyede öğretim kurumuna kayıt olursanız askerliğinizi yeniden tecil ettirebilirsiniz. Örneğin ön lisanstan mezun olup lisans düzeyinde bir üniversiteye kaydolmak, lisanstan mezun olup yüksek lisans düzeyinde bir programa kaydolmak veya yüksek lisanstan mezun olup doktora düzeyinde bir programa kaydolmak gibi…

Eğer üniversiteden mezun olduysanız, mezun olduğunuz yılın son gününe kadar tecil işlemlerinizi yapmanız gerekir. Aksi takdirde mezuniyetinizin ardından geçen 6 aylık süre için yoklama kaçağı, 6 aydan daha fazla süre geçmesi halinde ise asker kaçağı (bakaya) sayılırsınız. Böyle bir durumun cezası ise her yıl belirli bir para cezası alınarak karşılanır. 2011 yılında asker kaçaklarına verilen hapis cezası kaldırılmış olsa da ciddi para cezaları uygulanmaya devam etmektedir. Örneğin 2013 yılında asker kaçağı olanların yakalanmaları durumunda ödemeleri gereken para cezaları aşağıdaki gibidir:

– 0 Ay – 4 Ay: 1.187 TL

– 4 Ay – 1 Yıl: 2.376 TL

– 1 Yıl – 2 Yıl: 3.564 TL

– 2 Yıl – 3 Yıl: 5.943 TL

– 3 Yıl – 4 Yıl: 8.320 TL

– 4 Yıl – 5 Yıl: 10.696 TL

– 5 Yıl – 6 Yıl: 13.073 TL

– 6 Yıl – 7 Yıl: 15.450 TL

– 7 Yıl – 8 Yıl: 17.829 TL

– 8 Yıl – 9 Yıl: 20.206 TL

– 9 Yıl – 10 Yıl: 22.583 TL

Bu para cezalarını ödemek zorunda kalmamak ve vatani görevinizi yerine getirmek için mezuniyetinizin ardından yıl sonuna kadar tecil işlemlerinizi takip etmeniz ve gereken belgeleri teslim etmeniz çok önemlidir.

Mezuniyet Sonrası Tecil İçin Hangi Belgeler Gerekir?

– Diplomanızın aslı ve iki adet fotokopisi

– Nüfus cüzdanı ve iki adet fotokopisi

– 3 adet vesikalık fotoğraf

Bu belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz askerlik şubesine gittiğiniz takdirde tecil başvurusunda bulunabilir ve size verilen belgeler sayesinde işlemleriniz gerçekleştirilecektir. Bu aşamada tecilinizin süresinin ne kadar olduğu ve tecil süresinin bitmesi halinde ne yapmanız gerekti konusunda bilgi almayı da unutmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.