Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

Asker de Meslekçi Olmak

Asker de Meslekçi Olmak

Acemi birliğine ilk gittiğinizde eğitimler devam ederken ilk 2 hafta geçtikten sonra acemiler arasından sivil hayatında hangi meslek ile uğraştığına dair sorular sorulur ve o mesleği askerde yapmak isteyip istemediği sorulur. Tabi bu işlemler acemi birlğinin belli zamanlarında birliğe gelen heyet tarafından sorulur. Bu heyetin elinde meslekçi grupları vardır. Bu grupların içinde askeriyenin içinde kullandığı birimlerde çalıştırılmak üzere meslekler vardır.

Acemi olan er bu listelere bakar eğer isterse ve o meslek adı var ise  kendi yaptığı mesleği seçer eğer yoksa ona yakın bir meslek seçerek meslekçi olmak ister. Meslekçi olmak isteyen askeri seçime gelen heyet bir nevi sözlü sınava tutar. Meslekle ilgili bir şeyler biliyor mu, yoksa gereksiz yere mi meslekçi olmak istiyor diye sorular sorar. Çünkü sınava tutmakta zorundadır. Kalifiye olmayan elemanın meslek sahibi diye birliğe gönderilmesi ve oraya gittiğinde bir şey bilmiyor olması orada problemdir. Kısa bir mülakata sokmalarının sebebi de budur.

Acemi er meslekçi seçimlerinden geçerse heyet adını soyadını ve diğer bilgilerini kayıt eder.  Bir bölükte meslekçi seçilebilecek asker sayısı bölüğün yüzde kırkını geçmez. Bu bir kural değildir. Bazı birliklerde askerin hiç bir meslek seçimine izin verilmez. Bu tamamen o birliğin başındaki rütbeli askere bağlıdır.

Yemin töreninden 1 hafta kadar önce tüm meslekçi olan askerlerin dağıtım yerleri belli olur. Bu dağıtım yerleri de askerlerin mesleklerine göre ve Türkiye de bulunan meslek ihtiyacı olan birliklere göre belli olur. Meslekçi seçilen askerin acemi birliğinden ayrılma zamanı askerlik başlamasından 1 ay sonra yani yemin törenin de olur. Acemi birliği 1 ay süren meslekçi asker 7 günlük dağıtım iznine çıkar. Acemi askerliği bitmiş olur. Meslekçi seçilmeyen askerlerin acemilik dönemleri devam eder.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mertcan sari dedi ki:

  Meslekci olabilmek icin yaptigin meslegin ustalik belgesi felan gerekiyormu

 2. kerem dedi ki:

  askerlik muayenesinden sonra meslek durumunu değiş d ire Biliyormusun .

 3. suat dedi ki:

  Şuan askerlik görevimi hatayda yapmaktayim 14 ağustosta teslim oldum ve bir kaç gün öncemmesleki secimlerimiz oldu. Bnmde garsonluk lisansm var. Sonuçlari bize ne zaman aciklarlr smddn tesekkrler

  1. Aziz tumsa dedi ki:

   Nasıl sorular soruluyor sözlü mü yazılı mı sınav yapılıyor?

 4. kadir dedi ki:

  meslekci olmyan askerler ne zaman dagıtım yıyıor ve ızıne gıdıyorr ;/

 5. M.Tahir TURAN dedi ki:

  Kısa dönem olarak sevk edilmiş olan ve aslında eğitim ve esas birliği önceden belirlenmiş olan erler için de bu seçim işlemi yapılır mı? Yapılırsa mevcut esas birliği değiştirilerek mesleğiyle daha ilgili bir yere gönderilir mi?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.