Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2024

Askerlik Göz Hastalıkları Muafiyeti

Askerlik Göz Hastalıkları Muafiyeti

Türkiye, zorunlu askerlik uygulamasının olduğu bir ülkedir. 20 yaşına gelen her erkeğin askere gitmesinin zorunlu olduğu ise yanlış bir bilgidir. 20 yaşına gelen erkekler, eğer bir engelleri yok ise askere gidebilirler. Bu aşamada eğitim ve sağlık durumları göz önünde bulundurulur. Açıköğretim ya da örgün öğretim fark etmeksizin üniversite okuyan erkeklerin askerliği tecil edilir. Sağlık ile ilgili durumlarda ise muafiyet uygulanır. Türk Silahlı Kuvvetleri, sadece sağlıklı bireyleri askere almaktadır.

Askerliğe engel olan sağlık durumlarından birisi de görme bozukluğudur. Gözlerde meydana gelebilecek bozukluklar, belirli bir dereceye ulaştığında görme kalitesi oldukça düşer. Askerlikte ise göz sağlığı en önemli durumlardan birisidir. Bu nedenle iyi göremeyen asker adaylarına muafiyet yani çürük verilir. Peki, göz sağlığı ile ilgili hangi durumlarda muafiyet uygulanır?

Görme bozukluğu ile ilgili verilen muafiyetlerde gözlerdeki dereceler dikkate alınır. Gözlerdeki miyop, hipermetrop ve astigmat derecelerine bakılarak asker adayının askere alınıp alınmayacağı belli olur. Fakat bu aşamada asker adayının beyan ettiği sağlık raporları geçersizdir. Sadece askeri hastanede yapılan muayenenin sonucu geçerlidir. Askeri hastanede göze bir ilaç damlatılır ve birkaç dakika sonra göz bebekleri büyür. Tıbbi cihazlarla gözlerdeki dereceler ölçülür.

Askeri hastanede yapılan muayene sonucunda göz dereceleri belli olur. Muafiyet için sınır 14 olarak belirlenmiştir. Fakat bu derece, gözlerdeki miyop ve hipermetrop derecelerinin toplamına astigmat derecesinin yarısının eklenmesiyle bulunur. Miyop derecesi + hipermetrop derecesi + astigmat derecesinin yarısı hesaplaması yapıldığında sonu 14’ün üzerinde çıkarsa asker adayına muafiyet verilir ve askere alınmaz. 14 olanlar ise askere alınır fakat komando olamaz. Göz dereceleri ile ilgili hesaplama yapıldığında sonu 13 ve altı çıkıyorsa asker adayı askere alınır. Askere gitmeden önce gözde olan problemler lazer tedavisi ile iyileştirilmişse bu durum askerliğe engel olmaz. Fakat çürük raporu yani muafiyet alındıktan sonra yapılan tedaviler sonucu asker adayı askere çağrılmaz. Önemli olan, asker adayının askere gideceği dönemdeki göz derecesidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.