Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2024

Bedelli Askerlik Kalıcı Olabilir mi?

Bedelli Askerlik Kalıcı Olabilir mi?

Geçtiğimiz senelerde uygulanmaya başlanılan ve ara ara belli kriterler doğrultusunda aktife geçirilen Bedelli Askerlik yakın dönemde devamlı bir hal alacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz senelerde Bedelli Askerlik sayesinde iyi bir kazanç elde eden Savunma Bakanlığının bu noktada zaten Asker Fazlası olan konumlardaki askerler için Bedelli Askerlik çalışması hazırlaması çok büyük bir sürpriz olmayacak.

Hali hazırda Askeriyelerde gerekenden fazla er ve erbaşın olması, temelde bu askerlerin çatışma alanlarında ilk hedef olmasından dolayı çok fazla çarpışmaya girmemesi sebebiyle Profesyonel Askerlik sistemine dönüş yapılması gündemde.

Bu noktada Askerli bir zorunluluk olmayacak. Askerlik için dileyen Bedelli Askerlik Parasını ödeyerek askere gitme zorunluluğundan kurtulacak. Askere gidenler ise geri plan görevlerde yer alacaklar. Asıl işi ise Paralı Askerlik çerçevesinde askere giden ve bunu iş olarak gören ekipler yapacak.

Özellikle PKK unsurlarının sınır dışı edilmesi durumunda iç dinamiklerin belli bir sayıdaki asker ile düzende kalması zor olmayacaktır. Bu sebeple de askeri noktalardaki asker sayısının azaltılması, daha profesyonel birliklerin olaylara müdahale etmesi her zaman için iyi olacaktır.

Bu noktada gençlerin önüne çıkan Askerlik engeli yok olacak, dileyen kişi bu görevden ödemesini yaparak ya da farklı bir süreçten geçerek affınız isteyebilecektir.

Bu sayede daha eğitimli askerler ile operasyonlarda can kaybı minimum seviyeye taşınmış olacak, askere gidenlerin cephelerde ölmeleri engellenmiş olacaktır. Ve tabi ki operasyonların başarı ortalaması da artacaktır.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.