Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

371 Kısa Dönem ve Yedek Subay Askerleri (371KD)

371 Kısa Dönem ve Yedek Subay Askerleri (371KD)

371. Dönem Kısa Dönem ve Yedek Subay adaylarının askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, nereden sorgulama yapabilecekleri ve bu süreçte nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili temel bilgilere yer vereceğiz.

371. Dönem Adaylarımız için henüz resmi olarak bir duyuru metni yayınlanmamıştır. Fakat önceki kısa dönemlerin açıklanma tarihlerine göre aşağıda tahmini yerlerin açıklanma tarihlerini vereceğiz.

371 Dönem Kısa Dönem Yedek Subay Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Adayların görev yapacakları acemi birlikleri ve usta birliklerinin yerleri Nisan ayının son haftası 20 nisan 2018 tarihinde muhtemelen gündüz saat 10.30 civarı açıklanması planlanmaktadır. Tarihte pek bir değişiklik beklememekle beraber açıklanma saatinde değişikler olabilir. Mesela daha önce yine 10.30 da açıklanağı duyurulmuş fakat bazen 16.30 da bazen 22.00 a bile sarktığı görülmüştür.

371 Kısa Dönem-Yedek Subay Yerleri Açıklandıktan Sonra Ne Zaman Askere Gideceğim?

-A grubu için 3-8 mayıs 2018 tarihleri arasında

-B grubu için ise 12-13 haziran 2018 tarihleri arasında teslim olmanız beklenmektedir.

 

Askere Gideceğim Yeri Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerlerinizi nasıl öğrenileceğini BURADAKİ yazımızdan bakabilirsiniz.

Daha Önceki Kısa Dönem Yedek Subay Askerlerinin Örnek Duyuru Metni

 1. Şubat 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

 2. Şubat 2018 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);

 3. 2017/01, 2017/02, 2017/03 ve 2017/04’üncü grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,

 4. 30 kasım 2017 tarihine kadar; 1981 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizli/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.

 5. Şubat 2018 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 eylül 2017 ile 31 aralık 2017 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar sınıflandırılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.

 6. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 31 aralık 2017 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.

 7. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa) hazır bulunduracaklardır.

 8. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 19 ocak 2017 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.

 9. Seçim ve sınıflandırma sonucunda;

 10. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 29-31 ocak 2018, ikinci grubu ise 12-13 mart 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

 11. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden iki iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.

 12. Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

 1. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.

 2. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

 3. Yükümlüler bu duyuru metnine www.msb.gov.tr. İnternet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler.

Celpte A ve B Grubu Neye Göre Belirlenir Farkları Nedir?

Öncelikle A ve B grubu celp seçimleri otomatik olarak sistem tarafından yapılmaktadır, sizin elinizde değildir. Aralarındaki tek fark ise A grubu gidenler B grubu gidenlerden 1.5 ay önce teslim olmaktadırlar ve dolayısıyla 1.5 ay önce terhis olmaktadırlar.

Asteğmenlerimiz 12 ay boyunca askerlik yapacaklardır ve askerlikleri boyunca rütbeli olarak görevlerde bulunup maaş(yaklaşık 4000 tl) alırlar. Normal kısa dönem olarak askere giden adaylar ise 6 askerlik yaparlar ve er statüsünde görev alırlar, nprmal er/erbaş maaşı alırlar.

Ayrıca yedek subay olmak veya kısa dönem olmakta sizin elinizde değil, kısa dönem askerlik yapmak istemeyenler kısa dönem yapabilir. Yedek subay olarak askerlik yapmak isteyenler ise kısa dönem olarak yapabilirler.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.