Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Askerlik Tecili Yaptırmak

Askerlik Tecili Yaptırmak

Askerlik görevi toplumumuzda oldukça önemli bir yer işgal eden ve adeta her Türk gencinin yerine getirmesi gereken bir vazife olarak kabul edilen kutsal bir görevdir.  18 yaşını dolduran her Türk erkeği bu görevi yerine getirmek zorundadır. Bu yasal bir zorunluluktur, bir kişi askerlik görevini yerine getirmez ise asker kaçağı durumuna düşer ve hakkında yakalama kararı çıkartılır.

 

Ülkemizde askerlik uzun ve kısa dönem olmak üzere ikiye ayrılır. Uzun dönem askerlik herhangi bir yüksek okul mezunu olmayan kişiler için geçerlidir. Kısa dönem askerlik ise üniversite mezunlarına tanınmış bir ayrıcalıktır. Askerlik çağına gelen her gence bağlı bulunduğu askerlik şubesinden yoklama kağıdı gönderilir. Üniversite okuyan gençler, eğitim süreleri boyunca askerliğe alınmazlar. askerlik.gen.tr Bu süre 29 yaşına kadar devam eder. Yani üniversite de okuyan biri 29 yaşına kadar askere gitmeyebilir. Tabi genel olarak üniversite den 24-25 yaşında mezun olunur bu durumda ya askerliğe hemen gitmek ya da askerliği belirli bir süre tecil ettirmek gereklidir. Askerliğinizi tecil ettirmeniz  için bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine gerekli evraklarla birlikte başvurarak tecil etme isteğinizi bildirmeniz gereklidir.

Askerlik tecili için gerekli evrakları maddeler halinde sıralayacak olursak

 

1 ) En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi

2 ) Son 6 ay içerisinde çekilmiş 12 adet vesikalık fotoğraf

3 ) Ehliyetiniz varsa, sürücü belgeniz

4 ) TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki fotoğrafın size benzediği nüfus cüzdanınız(eski fotoğraf olmamasına dikkat edin, bazı durumlarda fotoğrafla benzerlik bulunmadığı gerekçesiyle başvuru kabul edilmeyebiliyor)

 

Bu belgelerle birlikte bağlı bulunduğunuz ya da size en yakın olan askerlik şubesine giderek, askerliğinizi belirli bir süre için tecil ettirebilirsiniz. Akademik öğrenimine devam edenler için tecil süresi daha da uzayabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Battal dedi ki:

  Arkadaşlar askerlik kağıdında ”komando olmak istiyor” şeklinde bir soru var bu soruya evet dediğimizde jandarma komando mu geliyor piyade komando mu?

 2. mehmet dedi ki:

  selam .. bundan ikibuçuk ay önce tecili bozdurup askere gitmeye karar verdim .. şuan üniversite tecihi yapıp üniversite okumak istiyorum . askerliği yeniden tecil ettirebilir miyim ? teşekkürler

 3. okan dedi ki:

  ya ben 20 yaşındayım muayene kaçağıyım şimdi iş nedeniyle yurt dışına çıkmayı düşünüyorum bir sorun olur mu ve ya aserliği tecil ettirebilir miyim okumuyorum ?

 4. Olcay dedi ki:

  Şuanda okumaktayım ve bir iş buldum askerliği 2 yıl tecilli istiyorlar bunun için acaba nasıl bir işlem izlemem gerek. Okulum 2014 e kadar tecilli olduğumu fakat bulduğum iş en az 2015 e kadar tecilli olmamı istiyorç

  1. admin dedi ki:

   Askerlik şubenize gidip, ne zamana kadar tecilli olduğunuzu kesin tarihi ile öğrenebilirsiniz..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.