Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Çarpık Bacak Askerliğe Engel midir?

Çarpık Bacak Askerliğe Engel midir?

Askerlik yapmak isteyen kişilerin belli şartları sağlıyor olmaları gerekir. Bu şartlar arasında sağlık durumu ile ilgili şartlar da vardır. Örneğin organ kaybı, organlardaki şekil bozuklukları gibi nedenler ile kişiler askere alınmayabilirler. Fakat bu durumların hepsinde ana esas, beden hareket ve vazifesini bozuyor olmasıdır. Eğer var olan durum, vücudunuzun hareket kabiliyetini bozuyorsa askerlik yapmanıza engeldir.

Peki, çarpık bacak durumu askerlik yapmaya engel midir? Bu sorunun cevabına ulaşmak için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yeteneği Yönetmeliği‘ne bakabiliriz. Bu yönetmeliğin Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları 1. Bölüm Madde 57 A Dilimine baktığımızda, bacak kemiklerinin duruş bozukluğu anlamına gelen Tibial Torsiyon rahatsızlığının askere elverişli olmayı engellemediğini görüyoruz.

“Silah kullanmaya engel olmayan beden hareket ve vazifelerini bozmayan üst ve alt tarafların hafif şekil bozuklukları, hastalıkları, Kübitüs varus (Dirsekte içe doğru şekil bozukluğu), koksa vara (Kalça kemik başının hafif dışa çıkmış durumu), koksa valga (Kalça kemiğinin genişliği), genu valgum, genu varum (Dizlerin şekil bozukluğu), tibial torsiyon (Bacak kemiklerinin duruş bozukluğu),konjenital boğumlar (doğuştan bacaklarda oluşan küçük boğumlar) v.b.”

Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, silah kullanmanıza engel olacak kadar bir rahatsızlığın bulunmuyor oluşudur. Eğer hareket kabiliyetinizi engelleyecek kadar bir durum mevcutsa, bu durumda askerliğe elverişli olmayabilirsiniz.

Eğer çarpık bacak sorunu ile karşı karşıyaysanız, askerlik yapıp yapamayacağınıza dair bilgiyi askeri muayene sırasında öğrenebilirsiniz. Askerlik başvurnuzdan önce bir hastaneden aldığınız muayene raporunu askeri görevlilere teslim ettikten sonra askeri muayene altına alınırsınız ve orada sağlık durumunuzun askerlik için müsait olup olmadığına bakılır. Sizin durumunuza göre muayene sonucunda uygun karar alınacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Kadir dedi ki:

  Normal askerlik değil astsubaylık meslek olarak yani

 2. kayra dedi ki:

  bende çarpık bacaklıydım fakat askerlik yaotım çok aşırı bozukluk yoksa askere alınıyorsunuz zaten.

  1. Mehnet dedi ki:

   Polislik yada astsubay likra

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.