Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Askerden Önce Sağlık Muayenesi

Askerden Önce Sağlık Muayenesi

Asker olarak, yani Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapacak olan herkes önce sağlık muayenesinden geçirilir. Bu muayene, Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre yapılır. Muayene sonrasında düzenlenen rapor ile muayene edilen kişinin askerliğe elverişli olup olmadığı tespit edilir. Yapılan sağlık muayenesi uygulamaları asker, sivil personel, öğrenci, öğrenci adayı ve askerlik görevi ile yükümlü tüm Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını kapsar

Askerden önce yapılacak olan sağlık muayenesi için askeri bir hastaneye gidilmesine gerek yoktur. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu ile yapılan düzenlemeye göre aile hekimleri bile asker adaylarını muayene edebilir. İlgili kanunda belirtildiği üzere asker adaylarının sağlık muayeneleri kayıtlı olunan aile hekimliği tarafından, resmi sivil sağlık kuruluşları tarafından ya da askeri hastaneler tarafından yapılabilir.

Askerden önce sağlık muayenesi fizik muayeneleri ile başlar, boy ve ağırlık tespit edilir. Asker adayının sağlık durumu hakkında bir form doldurulur ve aynı formda askerliğe elverişli olma durumu belirlenir. Askerliği engelleyecek bir sağlık sorunu olmayanlar için “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilir, sağlık sorunu olanlar ise ilgili sağlık birimine sevk edilir. Asker adayının sağlık durumu her açıdan değerlendirilir ve askere elverişlidir, askere elverişli değildir, ertesi yıla bırakma ve sevk geciktirme gibi çeşitli raporlar ile durum bildirilir.

Askerliğe elverişlidir raporu, askere giden kişinin o tarihte tam anlamıyla sağlıklı olduğunu göstermez. Askerden önce yapılan sağlık muayenelerinde detaylı inceleme yapılmadığı için askerliğin ilk haftasında askere sağlıklı başlandığını bildirmek amacıyla bir sağlık muayenesi daha yapılır. Askerler terhis olurken bir kez daha sağlık muayenesinden geçer. Askere sağlıklı gelen askerin sağlıklı bir şekilde terhis olması gereklidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.