Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

Askerlik Tamamen Kalkıyor mu?

Askerlik Tamamen Kalkıyor mu?

Uzunca bir süredir gündemde olan ve Askerliğin Tamamen Kaldırılacağı yönünde ortaya atılan iddialara Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet ÖZEL tarafından son nokta konuldu.

Zaman içerisinde daha Profesyonel bir Türk Silahlı Kuvvetleri oluşturma düşüncesi içerisinde olduklarını ve bu kapsamda Askerliğin Kaldırılması olayının gündemde olduğunu belirten ÖZEL, yakın dönemde ise böyle bir olayın gerçekleşmeyeceğini vurguladı.

Yani kısa süre içerisinde Askerliğin kaldırılması gibi bir olay mümkün değil. Belli bir sürecin sonunda oluşabilecek bir karar olması sebebiyle Askerliğin Kalkması yakın dönemde mümkün görünmüyor.

Daha Profesyonel bir askerlik sistemi üzerinde duran ve Paralı Askerlik sistemi ile bu işi bir meslek haline getirmeyi planlayan TSK bu noktada çeşitli adımlar atmaya devam ediyor.

Genellikle 19 – 25 yaş arasında er ve erbaşlardan oluşan, daha önce hiçbir silah deneyimi olmayan binlerce gencin tutulduğu Askerlik Sistemi sil baştan yapılarak artık daha Profesyonel şekilde bu işi yapacak, az sayıda ama becerikli bir ekip kurulması planlanıyor.

En verimli yaşında gençlerin Askere Alınması ve sonrasında da mıntıka, içtima, eğitim üçgeni içerisinde 12 ay boyunca sistem içerisinde eritilmesi aslında hem Ekonomik hem de Psikolojik anlamda sıkıntılı bir sürecin doğmasına sebep oluyor.

Bu noktada bu işi para alarak bir meslek haine getirebilecek, hem Psikolojik açıdan hem de Bedeni açıdan bu işin altından kalkacak bir ordu bu ülke için ilerleyen yıllarda olması gereken bir sistem gibi görünüyor.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.