Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Kabul Toplama Merkezi

Kabul Toplama Merkezi

Askere gidenler acemi birliklerini tamamladıktan sonra dağıtımları yapılır. Dağıtımı ohal bölgelere çıkan askerlerin güvenli bir şekilde usta birliklerine teslim olması amacı ile kurulmuş bir birliktir. Bu birlik doğudaki ilk durağı Elazığ dır. Mesela Ankara’dan Hakkari’ye otobüsle giden asker Elazığ’a kadar gider orada Kabul Toplama Merkezine kısaca KTM ye teslim olur. Teslim olduğu gün askerlik başlar ve askerlikten sayılır. Kabul Toplama Merkezinin planları dahilinde askerler konvoylar halinde gideceği yere ulaşımı sağlanır.
Kabul Toplama Merkezi nin ulaşımı esnasında güvenlik Şorland dediğimiz zırhlı araçlarla ve otobüslerle taşıma yapılır. Elazığ’dan çıkan askerler en her geçtiği ilde bulunan birliklerine teslim edilerek götürülürler. Hkkariye gitmek isteyen asker de Kabul Toplama Merkezi konvoyu ile son nokta olan Hakkari’ye teslim olur. Eğer Uçak ile gitmeyi tercih eder ise Hakkari’ye en yakın Hava alanına gider ve oradan inzibatlara teslim olarak o ildeki Kabul Toplama Merkezi ne teslim olur. Oradan Kabul Toplama Merkezi planına dahil olarak konvoya katılırlar ve birliklerine konvoy eşliğine teslim olurlar.
Asker izne ayrılmak istediğinde ise bu işlem tam tersi olarak işler. Birliğinden Kabul Toplama Merkezi konvoyuna dahil olur (Bu konvoy her zaman değil belli gün ve zamanlarda olur) ve gitmek istediği evine konvoy eşliğinde ulaşımı sağlanır. Kabul Toplama Merkezi konvoyu bazen 1 gün sürer bazen de 10 gün sürer. Bu süre hava şartlarına, Ulaşımın güvenliği, İhbara ve istihbarata göre değişmektedir. Kabul Toplama Merkezi’nde geçen her gün askerlikten sayılır ve askerlikten düşer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aliveli dedi ki:

    kıbrısta askerlik ypaıyorum izinden ktmyle dönmek mümkünmüdür

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.