Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

Askerde Cep Telefonu Serbest mi?

Askerde Cep Telefonu Serbest mi?

Askere gidenler sevdiklerinden ve ailelerinden ayrı kalırlar. Askerliğin belki de en zor kısmı budur. Yıllardır askerler bu sorunu çözmek için askeriyeye telefon sokmaya çalışmış ve yakalananlar hakkında yasal işlemler uygulanmıştır. Yıllardır askerde telefon kullanımı yasaktır. Fakat Genelkurmay Başkanlığı, 2015 yılında bir karar alarak askerlerin belli sınırlar içerisinde telefon kullanmasına müsaade etmiştir.

Bu karar, Genelkurmay Başkanlığı ile mobil telefon operatörü Turkcell arasındaki anlaşma ile alınmıştır. Turkcell şirketinin geliştirdiği yeni bir hat sayesinde askerler artık cep telefonu kullanabiliyorlar. Fakat istedikleri her telefonu kullanamıyor, istedikleri herkesi arayamıyorlar. Genelkurmay Başkanlığı ve Turkcell, askerlere uygun bir mobil hat çıkartarak askerlerin telefon kullanmasını mümkün kılmıştır.

Turkcell şirketinin çıkardığı Askercell isimli telefon hattı, askerlik kurallarını ihlala etmeden telefon kullanımına olanak tanır. Askercell, data özelliğinin yani internet erişiminin olmadığı bir hattır. Ayrıca askerlerin mesai saati olan 08:00 ile 18:00 saatleri arasında hat kullanıma kapatılır. Diğer saatlerde açık olan hat ile 5 mobil, 2 sabit hat arama hakkı vardır. Bu hat ile belirlenen numaraların dışında bir numara aranamaz.

Askercell, Turkcell şubelerinden alınabilen bir hattır. Askerler mevcut hattını taşıyabilir ya da yeni bir Askercell hattı çıkartabilir. Turkcell Askercell hattına alternatif olarak Pttcell Gel Tezkere tarifeli bir hat çıkarmıştır. Pttcell hattının fonksiyonu da Askercell ile aynıdır. Bu iki hat, askerlik süresince ücretsiz hizmet verir. Askerler sınırsızca konuşabilir ve mesajlaşabilir. Aynı şekilde iki hattın da internet erişimi kapalıdır.

Askerlere özel hatların sınırlı olmasından dolayı askerler kendi özel hatlarını kullanmak isterler. Farklı bir hattın kullanımı çok büyük sorun yaratmasa da askerde kameralı ve akıllı telefon kullanımı yasaktır. Eski model, kamerasız, internet erişimi olmayan tuşlu telefonlara izin verilmektedir. Onun dışında kamerası bulunan, internete girilebilen, akıllı cep telefonları yasaktır. Bu telefonların yakalanması sonucunda asker hakkında yasal işlem uygulanır, cep telefonuna el konulur ve askerin askerliği 21 güne kadar uzatılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.