Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

Askerde Dağıtım İzni Kullanmak ve Kullanmamak

Askerde Dağıtım İzni Kullanmak ve Kullanmamak

Normal dönem askerlik yapanlar için 12 ay, kısa dönem askerlik yapanlar için ise 6 ay olan askerlik süresi boyunca askerdeki kişi ailesinden ve evinden uzak kalır. Ailesini ve evini özleyen ya da askerlik ortamından sıkılan, psikolojik ya da moral olarak kötü olan askerler, istedikleri zaman evlerine gidebilirler. 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nda askerlere bu hak belirli bir süre kapsamında verilmiştir.

Askerlere verilecek izin aylık 2 gün olarak hesaplanır. Bu hesaba göre 12 ay askerlik yapana 24 gün, 6 ay askerlik yapanlara ise 12 gün izin hakkı verilir. Bu izinler askerin isteği üzerine kullandırıldığı için askerlikten sayılmaz. İzin kullananlar, kullanmayanlara göre daha geç terhis olur.

Askerlikte bir de dağıtım izni vardır. Dağıtım izni, acemi birliği ile usta birliği arasında kullanılan izindir. Acemi birliğini bitiren asker, isterse usta birliğine gitmeden önce izin kullanabilir. Dağıtım izni istek üzerine verilir ve kullanım zorunluluğu yoktur. Aslında dağıtım izni adı altındaki bu izin, askerin normal izninin aynısıdır. Yani dağıtım izni alanların normal izin süresi azalır.

Dağıtım izni 7 gün olarak belirlenmiştir. Askerin dağıtım izni süresini seçme hakkı yoktur. Dağıtım izni kullanmak isteyen askerlere standart olarak 7 gün izin verilir. Ayrıca yol izni de verilmez. Yol için gidecek süre de bu 7 güne dahil edilir. Ayrıca bu 7 gün, normal izin hakkından düşülür. Dağıtım izni kullanan normal dönem askerlerin 17, kısa dönem askerlerin ise 5 gün izin hakkı kalır. Kullanmayanlar ise daha erken terhis olur. Dağıtım izni alan askerlere eve gidiş için yol parası verilmez fakat usta birliğine gidiş parası verilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.