Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Şehit Çocukları veya Şehit Kardeşleri Askerlik Durumu Muafiyeti

Şehit Çocukları veya Şehit Kardeşleri Askerlik Durumu Muafiyeti

Türkiye’de her erkeğin askerlik görevini yerine getirme zorunluluğu vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek, 20 yaşında askere alınır. Yine de askere gidecek olan kişinin bazı durumlarda askerliğini erteletme yani tecil ettirme hakkı vardır. Günümüzde normal dönem zorunlu askerliğin süresi 12 aydır. Bu süre, yine çeşitli sebeplerle uzayabilir ya da kısalabilir. Bazen de zorunlu askerlik yapması gereken erkekler askerlikten muaf tutulur ve askere alınmaz.

Aşırı kilo, kısa boy, fiziksel ve zihinsel engel gibi askerlikten muaf olmayı gerektiren bazı durumlar vardır. Bu durumlardan bir tanesi de şehit yakını olmaktır. Şehit düşmüş bir kişinin çocukları ve kardeşleri askere alınmaz ve askerlikten muaf tutulur. 111 sayılı Askerlik Kanunu ile şehitlerin çocukları ve aynı anne ile babadan olan kardeşlerinin askerlik yapma zorunluluğu yoktur. Ancak kendi istekleri ile askere gidebilir ve istemedikleri zaman da terhis olabilirler.

Askerde şehit olanların dışında kamu personeli olarak görev yapanların şehitliği durumunda da bu muafiyet geçerlidir. 2017 yılında çıkan bir KHK ile şehitliğin kapsamı da genişletildi. Bu kanun ile sadece askerde şehit olanlar değil, terörle mücadele kapsamında hayatını kaybederek şehit olan sivillerin de çocukları ve kardeşleri askerden muaf tutulmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.