Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2024

Subay Olarak Askerde Nasıl Kalınır?

Subay Olarak Askerde Nasıl Kalınır?

Subay, kendi içerisinde pek çok rütbedeki askeri kapsayan genel bir addır. Subaylık olarak kabul edilen rütbeler ise mareşal, orgeneral, korgeneral, tümgeneral, tuğgeneral, albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen, teğmen ve asteğmendir. Askerlik görevini yerine getiren askerler, isterlerse askerde subay olarak kalabilirler. Bunun için gerekli şartları taşıyan her asker, subay olabilir. Subaylık için askere subay olarak gitmeye gerek yoktur.

Subay olmak isteyenlerin öncelikle en az lisans düzeyi mezunu olmaları gerekir. Daha alt eğitim düzeyindekilerin subay olma şansı yoktur. Lisans yani en az 4 yıllık üniversite mezunları, gerekli şartları yerine getirerek askerde subay olarak kalabilir ya da askerlik bittikten sonra yaş sınırına takılmıyor ise subaylığa başvurabilir.

Subay olarak askerde kalmanın eğitim düzeyi ile birlikte en önemli şartlarından birisi de T.C. vatandaşı olma zorunluluğudur. Yabancı uyruklu vatandaşlar TSK bünyesinde subay olamaz. Diğer bir şart ise yaş sınırıdır. Subay olmak isteyen lisans mezunlarının 27, daha üst düzey eğitimi tamamlamış olanların ise 32 yaşını bitirmemiş olmaları gerekir. Sonrasında yapılan sağlık muayenesini geçebilecek sağlıkta olmaları ve fiziksel engellerinin olmaması gerekir. Ayrıca belirlenen boy ve kilo oranlarını da sağlamalıdırlar.

Bunların dışında da subay olmanın teferruatları vardır. Öncelikle subay olmak isteyen kişinin kendisi ve eğer evliyse eşi, yüz kızartıcı suçlar olarak tanımlanan suçlardan hüküm giymemiş olmalıdır. Daha önce alkol ve uyuşturucu tedavisi görenlerin de subaylık hakkı yoktur. Ayrıca subay olabilmek için herhangi bir kamu kuruluşundan ya da TSK bünyesindeki bir kurumdan çıkartılmamış olmak gerekir.

Bu şartları sağlayanlar subay olarak askerde kalabilirler ya da subay ilanlarına başvurarak subay olabilirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.