Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Yüksek Lisans Askerlik Tecili İle İlgili Her Şey

Yüksek Lisans Askerlik Tecili İle İlgili Her Şey

Ülkemizde yüksek lisans öğrenimi görmek isteyenlerin askerlik ile ilgili durumlarında erteleme kolaylığı sunuluyor. Milli Savunma Bakanlığı’nca yayınlanan 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nda belirtilen maddelere göre yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin askerlik durumları hakkında detaylı bilgilere erişebiliyoruz. Aşağıda bu maddelerde belirtilen şartları ve kuralları sizler için açıklamalı olarak sıralayacağız.

Yüksek Lisans Askerlik Tecili ve Yaş Sınırı

Bildiğiniz üzere 4 yıllık bir üniversite programından mezun olanlar, yüksek öğrenimlerine devam etmek üzere bir yüksek lisans programına başvuruda bulunabilirler. Bu durumda askerlik tecil etme imkânı bulunmaktadır.

Askerlik Kanunu’nun 35. maddesinde açıkça belirtilen ifadelere göre, erteleme işlemi lisans ve ön lisans eğitiminde 29 yaşı geçmemek üzere yapılabilirken, lisans üstü eğitiminde ise 35 yaşı geçmemek üzere yapılabilir.

35 yaşını doldurma zamanına göre kişilerin son askerlik tecil tarihleri aşağıdaki gibidir:

1982 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2017

1983 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2018

1984 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2019

1985 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2020

1986 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2021

1987 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2022

1988 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2023

1989 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2024

1990 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2025

Tecil sürenizi resmi bir kanal üzerinden kontrol etmek istiyorsanız, internetten askerlik durum belgesi sorgulama yapmanız gerekiyor. Ancak bunu yapabilmek için e-Devlet şifreniz olması lâzım. Aşağıdaki bağlantı ile erişebileceğiniz Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Durum Belgesi Sorgulama E-devlet sayfasından sisteme giriş yaptıktan sonra askerlik durum belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Sayfası

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Askerlik Tecili

Tecil süreleri ve şartları tezli ve tezsiz yüksek lisans için değişiklik gösteriyor.

Tezli yüksek lisans eğitimi, bilimsel hazırlık süresi hariç olmak üzere, en fazla 3 yıl olabildiği için, askerlik tecil süresi de öğrencilerin kayıt yaptırdığı tarihten itibaren en fazla 3 yıl 4 aya kadar olabilmektedir.

Tezsiz yüksek lisans eğitiminde ise, bilimsel hazırlık süresi hariç olmak üzere, en fazla 1,5 yıl olabildiği için, askerlik tecil süresi de öğrencilerin kayıt yaptırdığı tarihten itibaren en fazla 1,5 yıla kadar olabilmektedir.

Askerlik Tecili Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Önemli Bilgi

– Normal yüksek lisans eğitim süresi olan 2 yılı başarılı bir şekilde geçerek mezun olduysanız, bu durumda programınız ile ilişiğiniz kesildiği tarihten itibaren tecil erteleme süreniz sonlanmış sayılır. Ancak 2 yıl süre içerisinde mezuniyet durumunuz olmadıysa, bu durumda 1 yıl daha eğitiminize devam etme ve askerliğinizi tecil ettirme hakkına sahip olursunuz.

– Yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra, ikinci bir yüksek lisans eğitimi yapmak isterseniz veya yeni bir lisans programına kaydolmak isterseniz, bu durumda askerliğinizi tecil ettirmeniz mümkün olmayacaktır. askerlik.gen.tr Yüksek lisans eğitiminiz bittikten sonra, sadece doktora yapmanız durumunda yeniden askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Doktora eğitimi alacak olanlar askerliklerini 6 yıl tecil ettirebilirler.

– Yüksek lisans eğitiminize devam ederken farklı bir yüksek lisans programına daha kayıt yaptırarak askerlik tecil süresini yenilemek mümkün değildir. Askerlik tecil süresinin yenilenmesi için, devam etmekte olduğunuz yüksek lisans eğitimini bırakıp kaydınızı sildirmeniz ve ardından yeni bir yüksek lisans programına kayıt yaptırmanız gerekir. Ancak bu durumda 35 yaş sınırını ihlal etmeyecek olduğunuza dikkat etmelisiniz.

Askerlik Tecil Ettirmek İçin Gereken Belgeler ve Başvuru Şartları

Dört yıllık lisans programınızdan mezun olduktan sonra teciliniz kendiliğinden son bulur. Bu durumda mezun olduğunuz tarihten itibaren 2 ay içerisinde askerlik şubesine giderek tecil yaptırmanız gerekir.

Askerlik tecil işlemlerini internet üzerinden yapamayacağınız gibi size en yakın askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yapabileceğinizi bilmelisiniz. Bu işlemi ikametgahınızın bulunduğu yerdeki askerlik şubesinden yapmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir şubeden yapabilirsiniz. Genel olarak askerlik şubeleri yoğun olduğu için sabah 08:30 gibi erken saatlerde gitmeniz önemlidir.

Askerlik şubesine tecil için gittiğinizde sizden bir takım belgeler isterler. Şubeye gitmeden önce aşağıdaki bilgileri hazırlamanız faydanıza olur:

– Mezuniyet diploması ve 4 adet fotokopisi

– Nüfus cüzdanınız ve 4 adet fotokopisi

– 6 adet vesikalık fotoğraf

– Ehliyet varsa ehliyet ve 2 adet fotokopisi

Askerlik şubesine bu belgelerle giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra sizden 2 tane form doldurmanız istenecektir. Bu formları doldurduktan sonra size verilen numarayı alarak sıraya girmelisiniz. Formları askeri personele teslim etmenizin ardından yapmanız gereken işlem sağlık muayenesinden geçmeniz olacaktır. Bu işlemi bağlı olduğunuz aile hekiminde yapmanız gerekir. Askerliğe elverişlidir belgesini aile hekiminizden aldıktan sonra tecil işleminiz gerçekleştirilecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Cüneyt dedi ki:

  Merhaba,
  Benim lisans eğitimi sonrası tecilim 9 Haziran 2019 tarihinde bitiyor. Yüksek lisans başvurularını kaçırdım. Üniversitelerin temmuz ağustos dönemlerinde açacakları yüksek lisans programlarını takip edeceğim. Benim sorum haziran ayında tecilim bittiği için sisteme düşecektir bu. Ben eylül gibi yüksek lisansa kayıt yaptırmış olsam tecil hakkım olur mu? Bakaya düşme olayı oluyor sanırım. Yani tecil süren bittikten sonra yüksek lisansa başlamak yüksek lisanstan dolayı tecil hakkından yararlanmamı sağlar mı ?

 2. HK dedi ki:

  Merhaba
  Eylül’de bilimsel hazırlığa başladım ve derslere gidemedim şimdi atıldım mi yoksa yıl sonunda mı atilirim cevap bulamadım bilgisi olan varsa

 3. Nimet dedi ki:

  Merhabalar bnde üç yıl tezsiz yüksek lisans okudum ve öğrencilik hakkım bitti mezun olamadım. Okul kaydımı sildi şimdi yeni bir bölüme başvurup tecil yapabilirmiyim

  1. hüseyin dedi ki:

   hocam bu soruya cevap bulabildiniz mi?

 4. MURAT dedi ki:

  MERHABALAR
  TEZSİZ YL YAPIP MEZUN OLUP AKABİNDE TEZLİ YAPSAM ASKERLİĞİ TECİL ETTİRİR Mİ ?

 5. Kemal dedi ki:

  Merhaba,

  Mevcutta tezsiz bir işletme yüksek lisans programına kyıtlıyım, bu dönem kaydımı sildirip kayıt olmaya hak kazandığım tezli bir işletme yüksek lisans programına kayıt olmak istiyorum. Bölümler aynı olunca Askerlik şubesinin sorun çıkartabildiğini duydum, kaydımı sildireceğim ve yeni kayıt olacağım iki yüksek lisansta İşletme olduğu için probleml ile karşılaşır mıyım? Görüşlerinizi merak ediyorum. Konu benim için önemli.

  1. MURAT dedi ki:

   mezun olmadığın sürece tecil hakkın var diye biliyorum

 6. murat dedi ki:

  Tezli ya da tezsiz yüksek lisans yaparken okul kaydını sildirip, başka bir yüksek lisans bölümüne kaydolursak tecil tekrar uzar mı? Eğer uzarsa, bu işlemi kaç defa yapabiliriz? Belirli bir sınır var mı?

  1. Can dedi ki:

   Cevap buldunuz mu bende merak ediyorum

   1. caner okan dedi ki:

    maksimum tecil istiyorsanız hiçbir zaman yüksek lisans programlarından mezun olmamaya çalışın. Mezun olduğunuz takdirde sadece sizi doktora programları paklar.

  2. caner okan dedi ki:

   okul kaydınızı sildirip yeniden bir yüksek lisans programına kayıt yaptırırsanız teciliniz uzar. Bu tecil tezsizler için 1.5 yıl tezliler için 3 yıldır. 35 yaşına kadar istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

   1. hüseyin dedi ki:

    Caner Bey Selamlar;

    Vermiş olduğunuz bilgi çok kritik. Bu bilgiyi herhangi bir örnek ile teyit ettiniz mi? Bu bilginin kaynağı yada güvenirliği nedir? Yardımlarınız için teşekkürler.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.