Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Gemi Adamlarının Tecil İşlemleri

Gemi Adamlarının Tecil İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşlarının uyması gereken kuralları belirlerken bazı özel durumları göz önünde bulundurarak esneklikler de sağlamıştır. Bu ayrıcalıklı vatandaşlar arasında gemi adamları da önemli bir yere sahiptir.

Gemi adamlarının askerlik işlemlerini tecil ettirme durumu, bir takım şartlara bağlanmıştır. Yürürlükteki mevzuata göre dikkat etmeniz gereken madde şudur:

Türk bandıralı gemilerde veya yabancı bandıralı olsa dahi geminin ait olduğu şirketin Türkiye’de  kurulu olması ya da donatan veya vekilinin sahip olduğu şirketin merkezinin Türkiye’de bulunması halinde, gemilerde çalışanların erteleme ve dövizli askerlik işlemleri yapılamaz.

Bu maddeden yola çıkarak askerlik ertelemesi için başvuru yapabilecek olan gemi adamlarının yabancı bayraklı gemide çalışıyor olması ve geminin bağlı olduğu firmanın da merkezinin yurt dışında olması gerektiğini anlıyoruz. Bu kişilere Başkonsolosluk tarafından askerlik tecili hakkı tanınmıştır.

Eğer bu şartı taşıyorsanız Başkonsolosluğa direkt kişisel olarak başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu başvuru sırasında Başkonsolosluğa teslim etmeniz gereken birkaç evrak bulunuyor. Sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak teslim ettiğiniz takdirde başvurunuz Başkonsolosluk tarafından değerlendiriliyor.

Başvuru Sırasında Siz İstenecek Belgeler Neler?

– Umuma mahsus T.C. pasaportu

– Yabancı ülke pasaportu

– Gemi adamı cüzdanı

– Gemi adamı yeterlilik belgesi

– Nüfus cüzdanı

– 2 adet resim (Son altı ay içinde çekilmiş olmalı)

– Çalışma sözleşmesi (Geminin donatanı, vekili veya gemiyi işleten yabancı yurtta kurulu acente tarafından düzenlenmeli ve onaylanmalıdır.)

– Çalışma tasdik evrakı (Geminin bandırasını taşımış olduğu yurdun yetkili makamları tarafından onaylanmalıdır.)

– Mürettebat sıralaması (Geminin bağlama limanının resmi makamları tarafından onaylanmalıdır.)

– Registry certificate

– Geminin sahibinin yer aldığı acente ile donatan ve işleten firmalara ait iletişim bilgileri

Gemi Adamlarının Askerlikleri Ne Kadar Süre ile Tecil Ettirilebilir?

Yürürlükte olan mevzuatta belirtilen hususlara göre gemi adamlarının askerlik işlemlerinin ertelenme süresi ve şartları şöyledir:

– Bulundukları ülkelerin vatandaşlığına veya süresiz oturma/çalışma iznine sahip olanların 38 yaşını tamamladıkları yılın 31 Aralık tarihine kadar,

– Başvuru tarihi ile oturma veya çalışma izinlerinin bitim tarihi (gemi adamları için, iş sözleşmesinin bitim tarihi) arasında bir yıldan fazla süre olanların, oturma veya çalışma izinlerinin bitim tarihini (gemi adamları için, iş sözleşmesinin bitim tarihini) takip eden yılın 31 Aralık tarihine kadar,

– Başvuru tarihi ile oturma veya çalışma izinlerinin bitim tarihi (gemi adamları için, iş sözleşmesinin bitim tarihi) arasında bir yıl ve daha az süre olanların, başvuru yılını takip eden yılın 31 Aralık tarihine kadar, her türlü askerlik işlemi ertelenir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Adnan öter dedi ki:

    sara hastalığından askerlikten muhafım fakat iyileştim gemicilik işini yapabilir miyim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.