Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

Askerlik Tecil Hakkım Var mı?

Askerlik Tecil Hakkım Var mı?

Askerlik yaşı gelmiş olsun ya da olmasın her Türk gencinin aklında askerliğin nasıl bir şey olduğu ile ilgili soruları vardır. Özellikle askerliğin tecil ettirilmesi ile alakalı konular, asker adayları arasında sıkça konuşulur. “Kimler askerliği tecil ettirebilir? Tecil hakkımın olup olmadığını kimden öğrenebilirim? Bu hak hangi durumlarda elimden alınabilir?” Erkekler için hayatın önemli bir evresi olan askerliğin bir süre ertelenmesi anlamına gelen tecil konusunda akla gelen soruların sorulması oldukça normaldir.

Aşağıda bu sorulardan bazılarını, aynı durumda olan kişilere yardımcı olması açısından paylaşıyoruz.

 1. Soru: Merhaba, okumakta olduğum 4 yıllık fakültemden 2 yıl uzatmalı olarak mezun oldum. Mezuniyetimden sonra tecil ettirme işlemlerini boşladım ve geçen gün şubeye sorduğumda 1 yıldır yoklama kaçağı göründüğümü öğrendim. Acaba böyle bir durumdan sonra yine de tecil hakkım olur mu?

Cevap: Merhaba, mezuniyetinizin üzerinden oldukça zaman geçtiği için tecil hakkınız 2 yıl olarak kalmamış olabilir.

 1. Soru: Merhaba, açık lise öğrencisi olduğum için 2018 yılının sonuna kadar askerlik sorunum yok. Ancak şu an lise 2’deyim. 2018 yılında 3. sınıfta olacağım. Tecil süremi tekrar uzatabilir miyim?

Cevap: Merhaba, tabii ki okumaya devam ettiğiniz sürece askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Eğer liseden mezun olursanız bu durumda askerliğinizi 3 yıllığına tecil ettirebilirsiniz.

 1. Soru: Merhaba, 1991 Şubat doğumluyum. Şu an devlet memuruyum ve iki kez askerliği tecil ettirdim. Tecil hakkım kaldı mı acaba?

Cevap: Merhaba, öğretim kurumlarından herhangi birisinde kaydınız varsa askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Ancak 29 yaş sınırına geldiğinizde tecil hakkınız bitecektir.

 1. Soru: Merhaba, 2012 yılında üniversiteden mezun oldum ve 2 yıllık tecil hakkımı kullanmadan 2012 yılında yüksek lisans programına kaydoldum. Kanunlara göre mezuniyet ve kayıt tarihlerime bakıldığında 3 yılı aşkın bir tecil hakkım olduğu ortaya çıkıyor. Ancak 2015’te tecil süremin dolduğuna dair bildirim aldım. Şu anda yüksek lisanstan mezun olmama 1 ay var. Eğer 1 ay daha tecil hakkı çıkarsa ve mezun olursam, yüksek lisans mezunu olarak 1 senelik tecil hakkımı kullanabilir miyim?

Cevap: Merhaba, bu gibi durumlarda önemli olan şey yaştır. Yaşınızı bilmiyorum ama büyük ihtimalle 29 yaş sınırının üzerine çıktığınız için bu durumla karşılaşmış olabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi askerlik şubenizden almanız gerekmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Halil dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık üniversite bitirdim bitirdikten sonra 2 yıl tecil ettirdim tekrardan açıktan 2 yıllık üniversite okursam tekrar tecil olur mu şuan da çalışıyorum çalışıyor olarak göstererek tecil yaptırabilir miyim

 2. Anıl dedi ki:

  Merhaba,

  Şu an özel bir üniversitede tezsiz YL yapıyorum, 3 dönemi tamamlayamayacağım, martta tecilim bitiyor görünüyor. şu an başka bir üniversiteye geçmek istesem, önce buradaki kaydımı mı sildireceğim, yoksa buradaki kaydımı sildirip diğerine kayıt mı yaptıracağım? bir de yeni yüksek lisanslın tezli ya da tezsiz olması bir şey değiştiriyor mu?

  Teşekkürler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.