Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

Tecil Durumumu Nasıl Kontrol Edebilirim?

Tecil Durumumu Nasıl Kontrol Edebilirim?

Kanunlar, kişilere özel değil bütün toplum için çıkartılır. Özellikle ceza gerektiren konularda ciddi olmak ve eğer üzerimize düşen bir görev varsa bunu ciddiyetle takip etmek çok önemlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin er veya erbaş olarak görev zamanı gelen kimseler, bazı gerekçelerle askerliklerini bir süre erteleyebilirler. Ancak bu, belli bir süreliğinedir. Peki, bir vatandaş tecil durumunu nereden ve hangi şekilde kontrol edebilir?

Askerlik tecil ettirme durumu belirli sürelerle yapıldığı için sürekli takip edilmesi gereken bir konudur. Bazen 2 yıllığına veya 3 yıllığına tecil ettirilen askerlik durumu, sonradan akıldan çıkabilir ve unutulabilir. Örneğin liseden, üniversiteden mezun olma durumlarında veya üniversitenin terk edilmesi durumlarında tecil durumunun kişiler tarafından mutlaka takip edilmesi ve gereken işlemlerin yapılması gerekir. Aksi takdirde aklınızdan çıkmış olan bu durum, size sonradan asker kaçağı durumuna düşme olarak geri dönebilir.

Bu nedenle tecil durumunun akıbetinin ne olduğunu unutan, bilmeyen veya herhangi bir sebeple merak edenler, askerlik erteleme durumlarının mevcut hâlini kontrol etmek isteyebilirler. Peki, tecil durumunuzu nasıl kontrol edebilirsiniz? Bu sorunun cevabı basittir. Her ne kadar tecil başvuru işlemlerini yalnızca bağlı olduğunuz şubeden yapabiliyor olsanız da tecil durumunuzun akıbetini öğrenmek için illâ ki askerlik şubesine gitmenize gerek yoktur. Bunun için bir e-Devlet şifrenizin olması yeterli olacaktır.

E-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yaptıktan sonra Askerlik Durumu Sorgulama başlığından tecil durumunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz, yeni bir şifre almak için PTT Genel Müdürlüklerinden birine giderek 2 TL karşılığında şifre talep edebilirsiniz. Eğer şifreniz daha önce var ama kaybolduysa veya unuttuysanız, bu durumda yine PTT Genel Müdürlüklerine giderek 10 TL karşılığında yeni şifre isteyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.