Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

Askerlik Esnasında Mezun Olanların Statü Değişiklik İşlemleri

Askerlik Esnasında Mezun Olanların Statü Değişiklik İşlemleri

Dört yıllık üniversite eğitimlerine devam eden kişiler, diledikleri takdirde tecil işlemlerini durdurup askere gidebilirler. Askere gittikleri durumda eğitimlerini görev yaptıkları yerden devam ettirme hakkına sahiptirler. Türk silahlı Kuvvetleri, askerlik yaparken eğitimine devam edenler için sınavlarına girebilmeleri adına sınav zamanı izin vermektedir.

Ancak eğitimine devam eden kişiler henüz lisans mezunu olmadıkları için askere lise mezunu olarak gitmek durumundadırlar ve askerlik süresi de buna göre belirlenir. Eğer askerlik görevinizi yaparken üniversiteden mezun olursanız, bu durumda ordudan statü değişikliği talep ederek askerlik sürenizi de değiştirebilirsiniz.

İlgili kanunun “Statü Değişiklik İşlemleri” başlıklı kısmında bu konu ile ilgili şu madde bulunmaktadır:

15 aylık erbaş/er statüsünde muvazzaf askerlik görevini yapmakta iken, yedek subay aday adayı olma hakkını veren en az dört yıl süreli yüksek öğrenim kurumunu bitirenler, yedek subaylık statüsüne geçmek istediklerine dair dilekçelerini, diplomalarının veya mezuniyet belgelerinin iki sureti ve taahhütname ile birlikte birlik komutanlığına müracaat ederler.

Askerlik esnasında mezun olup statü değişikliği için başvurusunu yapan adaylar, ilk yedek subay celp döneminde sevke tabi tutulurlar. Seçim ve sınıflandırma sonucunda bu askerler, kısa dönem er veya yedek subay adayı statülerine göre değerlendirilirler.

Statü değişikli neticesinde önceki yapmış olduğunuz askerlik sürelerinin nasıl değerlendirileceğine ilişkin kararlar aşağıdaki kanun maddelerince belirlenmiştir:

Kısa dönem er statüsüne ayrılmaları halinde;

– Daha önce yapmış oldukları geçici terhis belgesindeki sayılan hizmet süreleri toplamı, kısa dönem er hizmet süresi kadar veya daha fazla olanlar kayıtlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca terhis edilir.

– Daha önce yapmış oldukları geçici terhis belgesindeki sayılan hizmet süreleri toplamı, kısa dönem hizmet süresinden az olanlar, kalan askerlik hizmetlerini tertip edildikleri birliklerinde kısa dönem er hizmet süresine tamamlattırıldıktan sonra birlik komutanlığınca terhis edilirler. Birliklerine katılmayanlar, ele geçtiklerinde veya müracaatlarında derhal tertip edildikleri birliğe sevk edilirler ve geç iltihak bakayası suçundan işlem yapılır.

Yedek subay adayı statüsüne ayrılmaları halinde;

– Daha önce erbaş/er olarak yapmış oldukları askerlik süreleri ne olursa olsun, kanunda belirtilen yedek subay hizmet süresi kadar askerlik hizmetine tabi tutulur.

– Sınıf okulundaki eğitim süresine, herhangi bir kanunî mazerete müstenit olarak üçte birinden (1/3) fazla bir müddet devam edemeyerek devre kaybettikleri için geçici terhisi yapılanlar, mazeretlerinin bitimini takip eden ilk celp döneminde eğitim ve öğretim devresinin tamamına katılmak üzere askerlik şubesinden yeniden sevk evraklarını alarak doğrudan o dönemde yedek subay statüsüne ayrılan diğer yükümlülerle birlikte katılacak şekilde daha önce geçici terhis edildikleri sınıf okuluna sevk edilirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Mehmet Sıddık dedi ki:

    Bana yedek subay çıktı ve ben yapmak istemiyorum normal er olarak yapabilri miyim bilgi verebilir msiniz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.