Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı

Piyade eğitimi için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birçok eğitim merkezi bulunmaktadır. Bu eğitim birliklerinin başında gelen Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı, verdiği eğitim ve disiplini ile Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde farklı bir yere sahiptir. Manisa il merkezi ile birlik arasında sadece 5 dakikalık bir mesafe bulunuyor. Merkezi bir konumda yer alan tugayın yerleşkesi ise küçük ölçekli bir ilçe kadar denilebilir.

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Ulaşım Bilgileri

Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde kalan Manisa iline özel araç ile ulaşım oldukça kolaydır. Manisa’ya ulaşmak için otobüs yolculuğu yapabilir veya İzmir ve Uşak’tan seferi bulunan trenle de seyahat edebilirsiniz. Hangi ulaşım aracını kullanırsanız kullanın, birliğe teslim olmak çok kısa sürecektir.

Özel Araç ile Ulaşım: Manisa, Ege Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biridir. Manisa’nın merkezine karayolu ile özel araçlarıyla yolculuk yapmak isteyenlerin, İstanbul’dan 433 kilometre, Ankara’dan 563 kilometre, İzmir’den 38 kilometre, Trabzon’dan 1373 kilometre ve Konya’dan 535 kilometreyi kat etmesi gerekiyor.

Otobüs ile Ulaşım: Manisa iline birçok şehirden otobüs bulmak mümkündür. askerlik.gen.tr Manisa Otogarı’nda indikten sonra birliğinize gitmek için 15 dakika kadar yürüyebilir veya 5 dakikalık taksi yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Manisa Otogarı ile iletişime geçmek isteyenler, aşağıdaki telefon numarasından detaylı bilgi için irtibat kurabilirler. Manisa’ya otobüs ile Ankara’dan yolculuk 8 saat, İstanbul’dan 8 saat ve Bursa’dan 5 saat sürüyor.

Manisa Otogar Telefon Numarası: 0236 231 15 04

Tren ile Ulaşım: Manisa’nın merkezine direkt olarak giden tren ile yolculuk yapmak isteyenler, yalnızca Uşak ve İzmir’den binecekleri trenler ile bu yolculuğu yapabilirler. Tren bileti almak isteyenler, aşağıdaki irtibat numarasından işlemlerini gerçekleştirebilirler. Merkez tren garına ulaştıktan sonra birliğinize yaklaşık 3 kilometrelik kısa bir mesafe bulunuyor. Tren garında genelde askeri İnzibatlar devriye gezmektedir. Askere teslim olmak için gelip gelmediğiniz sorulduğunda karşı çıkmadan belgelerinizi gösterebilir ve onlarla birlikte birliğinize teslim olabilirsiniz. Diğer bir yol ise otogarların önünden kalkan dolmuşlar ile birliğe ulaşmanız 10 dakikanızı alacaktır.

Manisa Tren Garı Telefon Numarası: 0236 231 16 96

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı İletişim Bilgileri

Adres: 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Yunusemre/Merkez/Manisa

Telefon Numaraları: 0236 231 46 33 / 0236 231 46 34 / 0236 231 67 50 / 0236 231 13 64

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Hakkında Bilgiler

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı’na teslim olmak için birliğine giden kişiler, birliğe kabul edilmeden önce genel bir kontrolden geçirilir. Üzerinizdeki tüm eşyaların çıkarıldığı bu kontrolde, herhangi bir yasak malzeme taşıyıp taşımadığınıza bakılır. Eğer yanınızda cep telefonu, fotoğraf makinesi, radyo, usb, ses kayıt cihazı, yiyecek, kesici-delici madde varsa, bunların hepsi alınır ve asla geri teslim edilmez. Ancak cep telefonu bunlar arasında bir istisnadır. Cep telefonunuz bir evrak karşılığında alınır ve eğitiminiz tamamlandığında ilgili evrakı verdiğiniz takdirde size geri verilir. Son olarak birliğinize teslim olurken yanınızda mutlaka sevk evrakınız ve nüfus cüzdanınız bulunmalıdır. Kayıt kabul merkezleri hafta sonu ve tatil günleri de sizlere hizmet ediyor.

Birliğinize teslim edildiğiniz andan itibaren eğitim süreciniz boyunca ihtiyacınız olacak her şey size verilir. Bunlar arasında; bot, askeri kamuflaj, çorap, iç çamaşırı, diş macunu, diş fırçası, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, kirli ve temiz kıyafet torbası olmak üzere pek çok eşya vardır. Bu eşyaları teslim alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Botlarınızın ayak numaranıza uygun olduğuna ve giysilerin bedeninizi tutmasına dikkat ediniz. Yoksa eğitim süreciniz boyunca sorun yaşayabilirsiniz.

Tüm acemi askerlerin mali işlerini halledebilmesi için kışla içerisinde Akbank bankamatiği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine kışla içerisindeki PTT şubesinden de posta işlemleri yapılabiliyor. Kışla içerisindeki ankesörlü telefonlar ise acemi askerlerin sevdikleri ile görüşmeleri için 24 saat hizmet veriyor. Ankesörlü telefonlar ile görüşme yapabilmek için tüm er ve erbaşlar, kışla içerisinde bulunan kantinden telefon kartı alabilirler. Er ve erbaşların yeme ihtiyaçlarını giderebilmeleri için ise er ve erbaş gazinoları mevcuttur. Yatakhanelerdeki yatak sayısı tüm erlere yetecek sayıdadır.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Acemi eğitimi için kayıt işlemlerini yapan askerler, aynı zamanda bir sağlık kontrolünden de geçirilirler. Kışlada hizmet veren sağlık tesislerindeki personel tarafından kontrol edilen acemi askerler, eğitimleri süresince de gerekli durumlarda bu tesislere başvurabilirler. Eğer durumu ağır veya önemli olan bir asker olursa, sağlık tesisinden daha yetkin olan hastanelere sevk durumu söz konusu olabilir.

Fiziksel sağlığın yanı sıra askerlerin psikolojik durumları da önemlidir. Tüm er ve erbaşlar, ihtiyaç duyduğu takdirde kışlada bulunan rehberlik ve danışma merkezinden faydalanabilir. Gerek askerlik hayatına adapte olma konusunda gerek diğer konularda bu merkezdeki personellerden yardım alabilirler.

Er ve erbaşların eğitimlerinin dışında kalan sürelerde iyi vakit geçirebilmeleri için spor tesisleri mevcuttur. Buralarda spor yapabilecek olan acemi askerler, hafta sonları bu alanlarda vakit geçirebilirler.

Her acemi askerliğin bitişinde ritüel haline gelen yemin törenleri, acemi askerlerin usta askerliğe geçiş dönemlerini yansıtan önemli anlardır. Bu etkinlikle askerler sevdiklerinin yanında olmasını isterler. Önceden tarihi ve zamanı bildirilen yemin törenine, tüm askerler ailelerini ve sevdiklerini çağırabilirler.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.