Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı – Samsun

Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı – Samsun

Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi komutanlığı ülkemiz sınırları içerisinde yer alan Samsun’un General Şükrü Naili Kışlası içerisinde yer alıyor. Hava yolu, demir yolu, kara yolu gibi birden fazla ulaşım alternatifleri ile ulaşabileceğiniz bu birlikte komando eğitimi dışında askerlere sağlık, ilk yardım ve tıbbı alanda eğitimler veriliyor. Burada eğitim alan askerler muharebede Mehmetçiğe, ilk yardım ve tıbbı müdahale uygulayacak şekilde eğitilip yetiştiriliyor. Samsun otogarına yaklaşık 2,5 km mesafede bulunan bu birlik, Çatalarmut Mahallesi 30 Ağustos Caddesi/ ilkadım güzergahında konumludur. Buraya kara yolu ile ulaşmak istediğinizde öncelikle Samsun otogarına oradan da havaş otobüs ya da minibüs gibi farklı ulaşım olanakları ile ulaşabilirsiniz.

 Cankurtaran ve Komando Sağlıkçılar Yetiştiriliyor

Sahra Sıhhiye Okulu eğitim merkezinde eğitim gören askerlere yeni çıkan bir kanun ile muharebe ya da operasyonel cankurtaran unvanları verildi. Bu sayede eğitim alan Türk askerleri muharebe yeteneklerini yanı sıra operasyonda ya da çatışma anında yaralananlara ya da sağlık sorunu yaşayan askerlere ilk yardım ve tıbbi müdahalede bulunma imkânı buluyorlar. Çatışma anında yaralının bulunduğu konuma sağlık personellerini gelmesi uzun zaman alacağından dolayı yaralının hayatını kurtarmak için muharebe ya da operasyonel cankurtaran komando sağlık personelleri yetiştirilerek ölüm riskleri azaltılıyor.

Eğitim Merkezinde Sunulan Olanaklar

Sahra Sıhhıye Okulu eğitim merkezi komutanlığını konumlandığı alanda er ve erbaşların ihtiyaçlarına yönelik çeşitli olanaklar da bulunuyor. Örneğin; PTT Şubeleri, ATM’ ler, ankesörlü telefonlar, telefon jetonları vs. gibi erlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceği mekanlar bulunuyor. Bunu dışında güncel olayları ve gündemi takip etmek için internet bağlantısı bulunan bilgisayarlar bulunuyor.  Spor tesisleri gazino mekânlarda askerlerin boş vakitlerinde eğlenmesini sağlayacak olanaklar da mevcuttur.

Çeşitli Alanlarda da Eğitimler Veriliyor

Sahra Sıhhi Eğitim Okulu ve merkezleri komutanlığından aynı zamanda astsubay subay, yedek subay, uzman erbaş ve erlerden sağlık ve tıbbi alanda diş hekimliği, doktor, psikolojik danışman, rehberlik ve danışmanlık uzmanı le psikolojik uzmanı gibi çeşitli alanlarda burslar düzenlenip, eğitimler veriliyor.

Eğitim merkezince her tür askerlik eğitimini üst düzeyde alan sıhhiyeler çatışmada askerlere ilk yardım veya tıbbı müdahale yapabilecek şekilde en ön saflarda eğitiliyor.  Cumhuriyetin kurulduğu günden günümüze kadar Türk askerine sıhhiye ve sağlıklı personelleri yetiştiren bu eğitim merkez<inden eğitim alan askerlerin bir bölümü ihtiyaca göre çatışma sırasında komando, yarılıya müdahale ederken de doktor ya da ilk yardımcı vasfını alıyor.

 İletişim Bilgileri

a. Birlik Adresi: Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı İlkadım/Samsun

b. Telefon No.: 19 Mayıs Kışlası 0 362 446 59 16-19, 22, 23 General Şükrü Naili Gökberk Kışlası (Shh.Eğt.Tb.K. lığı) 0 362 446 75 45 – 0 362 446 25 86

c. Belgegeçer No.: 0 362 446 14 39

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.