Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

Askerlik Süresinin Kısalma İhtimali Var mı?

Askerlik Süresinin Kısalma İhtimali Var mı?

Devletlerin silahlı kuvvetleri, savaşlar, doğal afetler ve olağanüstü durumlar yaşanması halinde askerlik sürelerini uzatabildikleri gibi nüfusun artması, barışçıl bir dönemin yaşanması ve ekonomideki zorlanma gibi nedenlerle askerlik süresini kısaltabilmektedir. Dünyanın ilk düzenli ordusunu kuran ve en eski kara ordusuna sahip Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne kadar askerlik süresinde farklı nedenlerle değişiklikler yapmıştır. Osmanlı bakiyesinden yeni bir ülke kurmak için ve bunun için de Kurtuluş Savaşı’nın ardından silahaltındaki askerlerin bir kısmının terhis edilmesi emrini veren Mustafa Kemal Atatürk, bu düşüncesinde de haklı çıkmıştır.

Yaklaşık dört yıl askerlik yapan dedelerimizin hikâyelerini hepimiz öyle ya da böyle dinlemişizdir. askerlik.gen.tr Ancak gelişen dünyaya ayak uyduran ve her gün biraz daha modern hale gelen Türk Silahlı Kuvvetleri, 1980’de 2 yıl olan zorunlu askerlik süresini, Ekim 2016 itibariyle 12 aya düşürmüştür. Bu da bize gösteriyor ki yaklaşık 35 senede askerlik süresi yarı yarıya kısalmıştır.

Peki, askerlik süresi daha da kısalabilir mi? Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yakın dönemde yürürlüğe koyduğu “profesyonel ordu” planı, uzman askerlerin yetiştirilmesini ve ordunun kara gücünün zorunlu askerlerden değil maaşlı askerlerde oluşmasını sağlıyor. Bu plan tamamen hayata geçtiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin er ve erbaş ihtiyacı gittikçe azalacak ve zorunlu askerlik süresi çok daha kısa hale getirilecektir. Ancak son yıllarda tüm dünyayı saran terörün beslendiği ülkelere en uzun sınır komşuluğu bulunan ülkemiz, çok kısa bir süre önce sınır ötesi operasyon gerçekleştirerek tüm dünyaya gücünü göstermiştir. Terör tehdidinin bitmemesi ve sınır komşularımızın yaşadığı iç problemler nedeni ile yakın zamanda askerlik süresinin kısaltılması uzmanlar tarafından öngörülmemektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.