Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Askerde Sınavlara Girme

Askerde Sınavlara Girme

Askerlik süreci, askerin evinden, sevdiklerinden ve normal hayatından ayrı geçen bir dönemdir. Bu süreçte asker pek çok şeyden mahrum kalır. Fakat bazı haklar askerin elinden alınamaz. Bu hakların arasında eğitim hakkı da vardır. Askerde olan kişinin eğitim hakkı engellenemez ve kişi askerdeyken de sınavlarına girebilir.

Anayasa’nın Eğitim ve Öğrenim Hakkı ile ilgili yasasının 42. Maddesi’nde bireyin hiçbir şekilde eğitimden yoksun bırakılamayacağı yazar ve kişinin eğitim hakkı korunur. Bu yasaya göre kişi askerde bile olsa eğitimine devam edebilir. Askerlik sürecinde eğitim için askerlerin sınava girebilmesine izin verilir. Sınav giriş belgesini ibraz eden her askere sınav izni verilmesi zorunludur.

Askerdeyken Sınavlara Girebilir miyim?

Askerin sınava girebilmesi için sınav tarihinden en az 1 hafta önce durumu yetkili komutana bildirmesi gerekir. Sınav giriş belgesini ibraz etmesi halinde açık öğretim, KPSS, polis okulu sınavı, ales gibi pek çok sınava girebilir. Sınava başka bir şehirde girilecek olması durumunda ise askere fazladan sınav izni verilir. Bu izin askerin sınava gidiş geliş süreleri hesaplanarak verilir. Eğitim hakkı anayasal bir hak olduğu için askere verilen sınav izinleri de askerlikten sayılır. Askerin sınav izninde olduğu süre askerlik gününden düşülür. Kişi askerdeyken şafağı düşmeye devam eder.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.