Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2024

Askerliğin İlk Günlerinde Yapılanlar

Askerliğin İlk Günlerinde Yapılanlar

Askerlik Kanunu’na göre 20 yaşına gelen her Türk erkeği, sağlık ve eğitim engeli olmaması halinde askere gitmekle yükümlüdür. Askerlik, başka bir şehirde bulunan acemi birliği ile başlar. Sonrasında yapılan dağıtım ile gidilecek olan başka bir şehirde devam eder. Askerliğini yapan kişiler arasında ise askere gidince neler yapıldığı ile ilgili çeşitli söylentiler dolaşır. Bir kısmı gerçek, bir kısmı uydurma olan bu bilgiler efsane gibi kulaktan kulağa dolanır ve askere yeni gidecek olanları bir korku sarabilir.

Öncelikle askere doğru zamanda teslim olmanız gerekir. Sülüs denilen askere sevk belgesinde askerliğinizi nerede yapacağınız ve ne zaman teslim olacağını yazar. Belgede yazan tarihte mutlaka teslim olmalısınız. Aksi halde askerden geç terhis olursunuz. Belgede bir de teslim olacağınız saat yazar fakat saat genellikle pek önemsenmez. Gün içinde istediğiniz saatte teslim olabilirsiniz.

Kışlaya girerken nizamiye kapısında gerekli belge kontrolleri yapılır ve sonra X-Ray cihazında güvenlik kontrolü yapılır. Bu işlemler yapılırken askerler sürekli sıra halinde ilerler. Kontrollerden sonra Mehmetçik Yaşam Sigortası yaptırmak için bir kuyruk oluşur. Bu sigorta zorunlu değildir fakat 20-30 TL arası bir masrafla askeri güvenceye alır. Bir sonraki aşamada ise askere çeşitli formlar verilerek doldurması istenir. Form doldurma işlemini bitirenlere aşı yapılır. Toplamda 3 adet aşı vurulur. Bazı birliklerde aşı vurma işlemi birkaç gün sonra yapılabilir.

Bu işlemler bittikten sonra askerlere malzemeler dağıtılır. Bu malzemelerin arasında kamuflaj, kep, bot, kemer (palaska), eşofman, spor ayakkabı ve çeşitli askeri malzemeler vardır. Kıyafet ve ayakkabılar alındığında denenir ve olmayanlar değiştirilir. Sonrasında askerler bölük bölgelerine götürülür ve deftere kayıtları yapılır. Kayıt işlemi bittikten sonra askerler koğuşlara yerleştirilir. Her askere bir dolap ve bir yatak verilir. Bu işlemlerden sonra asker yemek saatinde yemek yiyebilirler. Gece saat 22:00 – 23:00 arası içtima yapılarak asker sayımı gerçekleştirilir. Ardından yatış yapılır ve ertesi gün askerlik başlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.