Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Sivas

5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Sivas

Yazılı olarak yer alan kaynaklara göre, M.Ö. 2000 yıllarının başında Hititler zamanında yerleşim yeri olmuş olan bir alandır. Yerleşim yeri olmasının ardından Frig, Lidya, Asur, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, İlhanlı, Eretna, Osmanlı’nın hâkimiyetinde yaşamış olan bir bölgedir. Atatürk’ün başkanlığında yapılan Sivas Kongresi’nde önemli kararlar alınır. Ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atılması üzerine büyük bir önem kazanır.

Konumu Hakkında

5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı, Sivas şehrinde bulunur. Sivas şehri, İç Anadolu Bölgesinde yer alır. Şehir, Anadolu’da bulunan İpek yolunun kesiştiği yerde konumlanır aynı zaman da Kral yolunun geçtiği bir şehirdir. Tarihi açıdan birçok zenginliği bulunan bir şehirdir.

Tanınan İmkânlar Nelerdir?

Askerlerin aileleri ile görüşmelerini sağlamak amacı ile ankesör telefon olanağı bulunur. Banka işlemlerinin başka yere gidilmeden ve kısa bir sürede yapılmasını sağlamak amacı ile bankamatik de sunulan kolaylıklardan biridir. Aynı zamanda posta işlemleri içinde PTT şubesi yer alır. Ayakkabı boyası, telefon kartı, kalem ya da defter gibi ihtiyaçların karşılanması için kantin şubeleri bulunur. Askerlerin dinlendikleri zaman da vakit geçirebilmeleri için gazinolar yer alır.

Sağlık Hizmetleri Nelerdir?

Kayıt kabul işlemleri sırasında askerlerin sağlık konusu ile ilgili bilgilendirilmeleri gerekir. Aynı zamanda askerlik süreleri içerisinde herhangi bir rahatsızlık geçirmeleri durumunda 1’inci Basamak Muayene merkezinde tedavi işlemleri yerine getirilir. Burada yapılan tedavi işlemlerinin yetersiz gelmesi durumunda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Numune Hastanesi, Sivas Devlet Hastanesine gönderilirler. Verilen hizmetlerden birisi de rehberlik ve danışma hizmetidir. Bu hizmetin verilmesinin amacı sorunlara uzman kişiler tarafından çözümlerin bulunmasını sağlamaktır.

Faaliyetler Nelerdir?

Askerlerin yaptığı yemin törenine ailelerde çağrılır. Bunun yanı sıra kendilerine gelen ziyaretçiler ile hafta içi her saat hafta sonları belli saatlerde kendileri için ayrılmış olan alanda ziyaretçiler ile görüşme sağlanır. Askerlerin dinlendikleri zamanlarda ya da hafta sonları izin zamanlarında vakit geçirebilmeleri için yapılmış olan spor tesisleri bulunur.

Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Kara, demir ve hava yolu ile ulaşım sağlanır. Sivas şehrine her ilden ulaşım sağlanabilir. Otobüs terminaline olan uzaklığı üç kilometredir. Otobüs terminalinde indikten sonra ulaşımın devamı için halk otobüsleri ya da taksi tercih edilebilir. Demir yolu ile sağlanacak olan ulaşım sadece bazı şehirlerden yapılabilir. Bu yerler, İstanbul, Ankara, Samsun, Kars, Nusaybin ve Diyarbakır’dır. Tren istasyonuna olan uzaklık iki kilometredir. Yolun devamı için taksi ya da halk otobüsleri tercih edilebilir. Nuri Dermirağ havaalanına olan uzaklık yirmi kilometredir. Ulaşımın devamı için HAVAŞ otobüsleri ya da taksi tercih edilebilir.

İletişim Bilgileri Nelerdir?

Açık adresi, 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı-Sivas olur. Ulaşabilmek için gerekli olan telefon numarası 0346 221 25 75 ya da 0 346 224 69 19 olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.