Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

40. Piyade Er Eğitim Alayı – Isparta

40. Piyade Er Eğitim Alayı – Isparta

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüyen gücünü oluşturan ve savaşlarda büyük önem taşıyan piyadelerin eğitim yerlerinden bir tanesi de 40. Piyade Er Eğitim Alayı’dır. Zorlu bir eğitimin ardından eğitimi tamamlanan piyadeler, genel olarak Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu veya ülkenin sınır birliklerine yerleştirilirler. Piyadelik askerlik tarihi kadar eski bir askeri sınıftır. Geçmiş yüzyıllarda piyadeler, orduların esas gücünü oluştururken günümüzde daha çok tank birliklerinin yanında ilerleyen bir kuvvet olarak görev yapmaktadır. 40. Piyade Er Eğitim Alayı, Isparta ilimizin merkezine yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu kente uçak veya otobüsle seyahat edebilir ya da özel araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

  1. Piyade Er Eğitim Alayı Ulaşım Bilgileri Piyade Er Eğitim Alayı’na acemi askerlerin teslim dönemlerinde katılan asker sayısı oldukça yüksek olduğu için hangi ulaşım yolunu kullanacağınıza karar vermeniz önemlidir. Teslim tarihine yakın vakitlerde otobüs seferlerinde yer bulamayacağınızı ve uçağın pahalı olacağını unutmamalısınız. Aileniz sizi özel araç ile bırakmak isterse, Isparta merkeze gelerek buradan yarım saatlik bir yolculuk ile birliğinize katılabilirsiniz.

Özel Araç ile Ulaşım: Ülkemizin önemli kıyı kentlerinden biri olan Isparta, Akdeniz Bölgesi’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile kesiştiği noktada bulunur. Merkezde bulunan 40. Piyade Er Eğitim Alayı ile Ankara’nın arasında 369 kilometre, İstanbul arasında 579 kilometre, İzmir’den 395 kilometre, Trabzon’dan 1120 kilometre ve Konya’dan 224 kilometrelik bir mesafe bulunuyor.

Otobüs ile Ulaşım: Gelişmekte olan bir il olarak Isparta’ya Türkiye’nin hemen her ilinden otobüs seferi bulmak mümkündür. Ancak kendi şehrinde bu imkanı bulamayanlar, İstanbul ve Ankara gibi metropollerden şehre otobüs ile seyahat edebilirler. Otobüs ile Ankara’dan 6, İzmir’den 7, İstanbul’dan 11, Trabzon’dan 20 ve Erzurum’dan 17 saatte Isparta’ya ulaşılabiliyor. Isparta otogarında indikten sonra otogarın çıkışında binebileceğiniz minibüsler veya taksiler ile en geç yarım saat içerisinde birliğinize katılabilirsiniz.

Isparta Otogarı Telefon Numarası: 0246 227 20 70

Hava yolu ile ulaşım: Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların seyahat alışkanlıkları da değişiklik göstermektedir. Günümüzde uzak mesafelere en hızlı ulaşım seçeneği olarak uçaklar öne çıkmaktadır. Askeri birliğine havayolu ile ulaşmak isteyen acemi erler, kentteki Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na gelebilir ve buradan Havaş’a ait otobüsler ile kent merkezine ulaşabilirler. Şehir merkezinden askeri birliğe gitmek için minibüsleri kullanabilirler. Askerlerin birliklerine katılma dönemlerinde genel olarak Türk Silahlı Kuvvetleri havalimanında inzibat görevlendirmektedir. Bu nedenle havalimanındaki inzibatlara teslim olarak sizi birliğinize götürmelerini talep edebilirsiniz.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Telefon Numarası: 0246 559 20 08 / 0246 559 20 30

  1. Piyade Er Eğitim Alayı İletişim Bilgileri

Adres: Eğridir Yolu 40. Piyade Er Eğitim Alayı Merkez/Isparta

Telefon Numaraları: 0246 224 10 65

  1. Piyade Er Eğitim Alayı Hakkında Bilgiler

Askerlik görevinin başlangıcı olarak kabul edilen acemi birliklerinde uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Kurallar, acemi askerlerin birliklerine teslim oldukları an yürürlüğe girer. Bu nedenle 40. Piyade Er Eğitim Alayı’na teslim olurken yanınızda cep telefonu, radyo, ses kaydedici herhangi bir cihaz, kamera, delici-kesici madde bulundurmamalısınız. Üzerinden cep telefonu çıkan askerlere bir tutanak tutularak cihazları eğitim sürelerinin bitişine kadar kilit altına alınır ve eğitim bitince geri teslim edilir. Diğer maddelerin geri teslimi söz konusu değildir. Askeri birliğe katılmak için yanınızda sevk kağıdınız ve nüfus cüzdanınız muhakkak bulunmalıdır. Bu evrak ile 40. Piyade Er Eğitim Alayı’ndaki kayıt kabul merkezine teslim olabilirsiniz. Kayıt ve kabul merkezleri, acemi askerlerin teslim tarihlerinde, cumartesi, pazar ve tatil günleri de dahil açık tutulmaktadır.

Kayıt işlemleri tamamlanan askerlere Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından temin edilen ve önceden listesi tüm askerlere verilen malzemeler teslim edilir. Bu malzemelerin içerisinde; askeri bot, askeri kamuflaj, spor ayakkabı, eşofman takımı, çorap, iç çamaşırı, eldiven, bere, diş fırçası ve macunu, kirli ve temiz kıyafet torbası vardır.

Askerlerin birlik içerisindeki nakit ihtiyaçlarının giderilmesi için bankamatiklerin yanı sıra bir postane de bulunmaktadır. Birlik içerisindeki kantinlerden ankesörlü telefon kartı alarak telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

Tüm gün eğitim gören askerlerin günlük 3 öğün yemek hakkı bulunmaktadır. Yemekler askerlerin er ve erbaş gazinosunun yemekhane bölümünde belli saatler içerisinde servis edilir. 40. Piyade Er Eğitim Alayı’nda eğitim gören asker sayısına göre yeterli sayıda yatakhane ve banyo mevcuttur.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Askerlik görevi için 40. Piyade Er Eğitim Alayı’na gelen tüm askerlerin sağlık ihtiyaçları, birlik içerisinde bulunan sağlık tesisi tarafından karşılanır. Ayrıca alay içerisindeki rehberlik ve danışmanlık merkezi de askerliğe adapte olmakta sorun yaşayan askerlere yardım etmek için hizmet vermektedir. Alay içerisindeki sağlık tesisinin ve danışma merkezinin yetersiz kaldığı durumlarda, yetkili komutanların imzası ile hastanelere sevkiyat gerçekleştirilmektedir.

Eğitim süresinin 1 ayı tamamlandığında askerler için yemin töreni zamanı gelmiştir. Genellikle Cuma günü gerçekleştirilen yemin törenlerinin tam tarihi alay komutanı tarafından birliklere önceden bildirilmektedir. Bu tarihlerde ailelerinin ve sevdiklerinin yanında olmasını isteyenler, onları alaya davet ederek yemin töreninde bu kutlu günü birlikte paylaşabilirler.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Oktay Bremen dedi ki:

    Zamanın da biz de bura da (40.P.Alayı-Isparta/AğırHavanTaburu) yapmıştık acemi birliğimizi, 40 sene önce, 1981 yılın da, 61/1Devre-Tertip olarak ve buradan da Kıbrıs’a usta-birliğine devam etmiştik, o zamanlar 20 ay idi askerlik süresi. 🙂 O zamanlar da 20 yaşında filinta gibi bir delikanlı idim, şimdi ise 60 yaşımda bir emekliyim, şaka gibi ama gerçek işte. 🙂

  2. işitme cihazı dedi ki:

    Allah yar ve yardimcilari olsun

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.