Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Muratpaşa Antalya

3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Muratpaşa Antalya

Piyadeler ordular için öncü kuvvet anlamını taşımaktadır. Savaş alanında önde giden ve yaya askerlere piyade denmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yüz yüze savaşlar yerine daha çok savaş silahlarının ve savaş aletlerinin etrafında sıralanan askerler daha fazla ön plana çıkmıştır. Günümüzde piyadeler, genelde tank birliklerinin etrafında konuşlanan ve onlarla birlikte hareket eden yaya askerlerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük önem arz eden piyadelerin yetiştirilmesi için birkaç birlik faaliyet sürdürmektedir. askerlik.gen.tr Bu birlik içerisinde özel bir yere sahip olan 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı, Antalya iline bağlı Muratpaşa ilçesinde bulunmaktadır. Muratpaşa, Anadolu’daki birçok il ile kıyaslandığında daha fazla nüfusa sahip son derece gelişmiş bir ilçedir. Bu nedenle bu ilçeye ulaşım oldukça kolaydır.

Ulaşım Bilgileri

  1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’na teslim olacak asker adaylarının, Antalya iline bağlı bulunan Muratpaşa ilçesine ulaşmaları gerekiyor. Akdeniz Bölgesi’nin merkezinde bulunan Antalya’ya ve oradan da Muratpaşa ilçesine ulaşmak için karayolunda özel aracınız ile seyahat edebilir ya da otobüs ve havayolu seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Özel Araç ile Ulaşım: Türkiye’nin turizm merkezi olan Antalya, yılın 8 ayı nüfusundan daha fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Turistlerin büyük çoğunluğu yurtdışından gelse de ülkenin birçok ilinden de Antalya’ya seyahat edenler vardır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında trafik yoğunluğu bulunur. Muratpaşa ilçesinde bulunan 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı ile Ankara’nın arasında 479 kilometre, İstanbul arasında 696 kilometre, İzmir’den 454 kilometre, Trabzon’dan 1155 kilometre ve Konya’dan 301 kilometrelik bir mesafe bulunuyor.

Otobüs ile Ulaşım: Turistik bir kent olan Antalya’ya ülkenin birçok kentinden otobüs seferi mevcuttur. Bu nedenle bulunduğunuz kentten bir otobüs firması aracılığı ile kente kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak bahar ve yaz aylarında tatilcilerin kente akın ettiği göz önünde bulundurulursa, önceden bilet alınması faydalı olacaktır. Otobüsler aracılığı ile İstanbul’dan 13 saat, Ankara’dan 8 saat, İzmir’den 8 saat ve Konya’dan 4 saat sonra Antalya’ya ulaşabilirsiniz.

Antalya otogarı ile Muratpaşa ilçesi arasında 15 kilometre mesafe bulunmaktadır. Otogarda indikten sonra taksi veya minibüsleri kullanarak birliğe ulaşabilirsiniz.

Antalya Otogar Telefon Numarası: 0242 331 12 50-51-52-53-54-55

Havayolu ile Ulaşım: Havayolu ulaşımı, genellikle daha kısa sürmesi ve kolay bir yolculuk vaat etmesi nedeni ile tercih edilebilir. Antalya ili sınırları içerisinde bulunan Uluslararası Antalya Havalimanı’na bulunduğunuz ilden uçak seferi bulabilir ve kolaylıkla kente ulaşabilirsiniz. Havalimanı ile 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı arasında yaklaşık 10 dakikalık bir mesafe vardır. Bu mesafeyi yalnızca taksiler ile kat edebilirsiniz. Ancak acemi erlerin dağıtım dönemlerinde havalimanı içerisinde ve çevresinde inzibatlar bulunabilir. Bu durumda inzibatlara teslim olarak da birliğinize gidebilirsiniz.

Uluslararası Antalya Havalimanı Telefon Numarası: 0242 330 33 30 – (21 hat)

  1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Muratpaşa/Antalya

Telefon Numaraları:

0242 321 53 51 / 0242 321 53 52

0242 321 53 53 / 0242 321 53 54

0242 321 53 55 / 0242 321 53 56

  1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Acemi askerler, adından da anlaşılacağı gibi askerlik görevine acemi olan kimselerdir. Bu nedenle eğitilmeleri gerekir. Öncelikle birliğe girerken uyulması gereken kurallar mevcuttur. Tüm askeri birliklerde olduğu gibi 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı sınırları içerisinde de bulundurulması yasaklı olan bazı maddeler vardır. Acemi askerlerin teslim dönemlerinde Cumartesi, Pazar ve tatil günleri de dahil olmak üzere tüm gün çalışan kayıt kabul merkezlerine teslim olurken sevk pusulanızın yanı sıra nüfus cüzdanınız da yanınızda olmalıdır.

Birlik içerisinde bulundurulması yasak olan maddelerin başında cep telefonu gelmektedir. Ancak cep telefonu ile birliğe geldiyseniz görevlilere bunu beyan ederek bir tutanak karşılığı emanet olarak bırakabilirsiniz. Eğitimini tamamlayan er veya erbaşlar, yine evrak karşılığında cep telefonlarını teslim alabilirler. Cep telefonu haricinde bazı maddeler vardır ki bunları birliğe getirdiyseniz el koyulur ve bir daha teslim alamazsınız. Bunları sıralamak gerekirse; kesici ve delici maddeler, radyo, fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazı ve her türlü yiyecek ve içecektir.

Er ve erbaşların eğitim süreçlerinde başta askeri kamuflajlar olmak üzere pek çok ihtiyaçları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından giderilmektedir. askerlik.gen.tr Eğitime başlamadan önce tüm acemi askerlere, bir defaya mahsus olmak üzere askeri kamuflaj, askeri bot, spor ayakkabı eşofman takımı, çorap, iç çamaşırı, eldiven, bere, diş fırçası ve macunu, kirli ve temiz kıyafet torbası verilmektedir. Eksiksiz teslim aldığınızdan emin olduğunuz malzemelerin sağlamlığını kontrol edebilir, ayrıca numarası size uymayan ayakkabı ve botun uygun numara ile değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Askerlik eğitimi süresince kışla içerisinde bulunmak zorunda olan er ve erbaşların posta ve nakit ihtiyaçlarının giderilmesi bir zarurettir. Bu ihtiyaçlara cevap verebilmek adına kışla içerisinde bir postane ve para çekebilmeleri için Garanti Bankası ATM’si bulunmaktadır. Kantinler ise er ve erbaşların tüm ihtiyaçlarını satın alabilmeleri için günlük çalışma çizelgelerine göre çalışmaktadır.

Bütün günlerini birlikte geçiren askerler, 3 öğün yemek yemek için ve dinlenmek için er ve erbaş gazinosu kullanırken kendileri için özel hazırlanmış askeri banyolarda da duş yapabilmektedir. Yatakhaneler ise asker sayısına göre hazırlanmakta ve yeterli seviyede tutulmaktadır. Terzi ve berber ihtiyacının giderilmesi adına da birlik içinde terzilik ve berberlik hizmeti verilmektedir.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

  1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı sınırlarında bulunan sağlık tesisleri, rütbeli askerlerin yanı sıra er ve erbaşların sağlık ihtiyaçlarının da karşılanması amacı ile kurulmuştur. Son teknoloji ile desteklenen bu sağlık merkezinde öncelikle birliğe katılan acemi askerler sağlık kontrolünden geçirilir. Bu kontrolden başarı ile geçen askerler, acemilik eğitimine başlayacaktır. Eğitim süresince tüm sağlık ihtiyaçları bu sağlık merkezi tarafından giderilir. Sağlık merkezinin yetersiz kaldığı durumlarda ise daha iyi donanıma sahip hastanelere sevkiyat yapılmaktadır. Sağlık tesisinin yanı sıra rehberlik merkezi de askerlerin hizmetindedir. Tüm eğitim süreci boyunca psikolojik rahatsızlık çeken askerler bu merkeze başvurabilirler.
  2. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda eğitim gören askerlerin boş vakitlerini değerlendirebilmeleri için birçok spor alanı açılmıştır. Ayrıca askerlerin eğitimlerinin daha profesyonelce yapılabilmesi için 450 kişilik bir toplantı salonu inşa edilmiş ve bu salondaki sine vizyon sisteminde eğitim amaçlı filmler izletilmektedir.

Acemi askerler için özel kabul edilen yemin töreninde genellikle askerler, aileleri ile birlikte olmak isterler. Birlik içerisinde yemin töreninin hangi tarihte ve hangi saatte yapılacağı bütün askerlere duyurulur. Törene davet edilecek bütün ailelerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin misafiri olduğu da beyan edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.