Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

2017 Bedelli Askerlik Hakkındaki Gelişmeler

2017 Bedelli Askerlik Hakkındaki Gelişmeler

Ülkemizde bedelli askerlik konusu son yıllarda tartışılan bir mesele oldu. Mevcut ülke durumuna göre bedelli askerlik konusuna sıcak bakılmadığı ortadadır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yeni bir yapılanmanın içine girilen ülkemizde, teröre yönelik çeşitli operasyonların yapılıyor olması da bedelli askerlik konusundaki beklentilerin henüz gündemde olamayacağını gösteriyor.

Nitekim Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın bu konuda son yaptığı açıklamalar da bu fikri yansıtıyor. 6 Ocak 2017 itibariyle yeniden gündeme getirilen bedelli askerlik konusundaki en net değerlendirmeyi Fikri Işık’tan duyduk. Bakan, 2017 yılında bedelli askerlik olup olmayacağı ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu.

Terörle mücadele ediyoruz, diğer taraftan Fırat Kalkanı’nı yürütüyoruz. Bir tarafta canlarını hiçe sayarak vatani görevlerini yapan askerler varken bedelli askerliği konuşmamız mümkün değil. Şartlar değişirse bir şey diyemem. Türkiye terörle mücadele ediyor, ayrıca bölgemizde olağanüstü gelişmeler var. Böyle bir dönemde Türkiye’de bedelli askerliğin gündeme gelmesini doğrusu biz doğru bulmuyoruz ve hükümet olarak da böyle bir çalışmamız yok. Bu asker sayısıyla mevcut askerlik yükümlülükleri arasında bağı kurup, eğer ihtiyaç fazlası varsa o zaman bedelli askerlik konusu gündeme gelir. İhtiyaç yoksa da bedelli askerlik konusu bir daha gündeme gelmez.

Son Bedelli Askerlik Şartları Nasıldı?

Yapılan açıklamalara göre 2017 yılı için bedelli askerlik beklentimizin olmayacağı ortada. Ancak merak edenler için en son uygulanan bedelli askerliğin şartları hakkında bir bilgilendirme yapabiliriz.

En son uygulanan bedelli askerliğin fiyatı 18 bin lira olarak belirlenmişti. Ancak askerlik yaşı 30 olanlar için 30 bin lira olarak açıklanmıştı. Bu şartlardan yararlanarak bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler başvurularını yapmıştı. Ancak başvuran sayısı 70 bin gibi çok az bir kesim olmuştu.

2014 yılının sonunda yasada belirtilen bedel miktarı güncellendi. Fakat bu sefer de “kanun önünde eşitlik” ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile Avukat Baran Doğan’ın aradaki fiyat farkının geri ödenmesi için dava açması, farklı bir sorunu ortaya çıkardı. Mahkeme ise avukatın açtığı davaya onay vermedi.

2017 yılı için ise ülkemizin güvenlik durumu gibi çok daha mühim bir konu söz konusu olduğu için bedelli askerlik imkânı henüz söz konusu değil.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Medyum Aslan dedi ki:

    Ünlü bir medyum olarak söylüyorum 2018 yılının Ocak ya da Ağustos ayı sonlarında bedelli askerlik çıkacaktır.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.