Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Güncel Er-Erbaş Asker 2018 Maaşları Nedir?

Güncel Er-Erbaş Asker 2018 Maaşları Nedir?

Bazı ülkelerde gönüllü askerlik uygulaması olmasına karşın Türkiye’de zorunlu askerlik uygulaması vardır. Bazı istisnaların dışında 20 yaşına gelen her erkek, 12 ay boyunca zorunlu askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. Eğitim ve sağlık gibi durumlarda askerlik yaşı ve süresi değişebilmektedir. Askerliğin zorunlu olması, askere gidecek kişinin hayatına ara vermesi demektir. Askere gidecek erkek eğer çalışıyor ise işi bırakmak durumundadır. Bu nedenle askere giden erkekler maddi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırlar.

1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında askerlerin temel ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmuştur. Askere giden erkeklerin maddi destek alırken yaşadığı zorlukları ortadan kaldırmak adına bir yasa düzenlenmiştir. Bu yasa kapsamında er ve erbaş olarak askerlik görevini yerine getirenlere maddi destek verilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her mensubu, kurum tarafından maaşlandırılır. Zorunlu askerlik görevini yerine getirenler ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geçici üyesi olan er ve erbaşlara da bir miktar ödeme yapılır. Halk arasında askerlik maaşı olarak bilinen bu ödeme yasalarda “harçlık” adı ile belirtiliyor.

Er ve erbaşlara verilen maaşlar, yani harçlıklar, askerliğin yapıldığı bölgelere göre değişkenlik gösterir. Batıya gittikçe düşen harçlıklar doğuya gidildikçe artar. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki hemen her askeri mensup bu tarife üzerinden ücretlendirilir. Doğunun terör yönünden daha yüksek risk taşıması bu durumun en büyük sebebidir. Er ve erbaş harçlıkları sadece doğu ve batı olarak değil, her ilde farklıdır. Her ilde farklı ödenen er ve erbaş maaşları rütbelere göre de değişkenlik gösterir.

Buna göre doğuda görev yapan erler ortalama 220 lira, onbaşılar ortalama 260 lira, çavuşlar ise ortalama 300 lira harçlık yani maaş almaktadır. Doğuda verilen maaşların bazı illerde ve bazı durumlarda 400-450 lira civarına kadar yükseldiği de bilinmektedir. Batıda görev yapan erler ise ortalama 110 lira, onbaşılar ortalama 130 lira, çavuşlar ise ortalama 150 lira maaş almaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.