Askerlik ile ilgili merak ettiğiniz sorular, 14 Aralık 2017

Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı

Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı

Terörle mücadele yöntemleri, çağın gerekliliklerine göre değişmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, köklü geçmişe sahip bir devlettir. Köklerine bakıldığında binlerce yıllık bir devlet geleneğine sahip olan ülkemizin terörle mücadele tarihi de oldukça eskilere dayanır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de terör olaylarının yaşandığı ve devletin her çağda farklı stratejiler uygulayarak terör ile başa çıkmaya çalıştığı tarihî bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 40 yıldır uğraştığı hain terör örgütü ile daha iyi mücadele edebilmek için geliştirilen konseptin en önemli vurucu gücünü oluşturan Türk komandolarının eğitimine büyük önem verilmektedir. askerlik.gen.tr Bu eğitim merkezlerinden biri olan Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı, eğitime aldığı acemi erleri birer komandoya dönüştürmekte hayli maharetli ellere sahiptir. Akdeniz’in önemli şehirlerinden biri olan Isparta’nın komando eğitimi için tercih edilmesinin nedeni, zorlu doğa şartlarına sahip olmasıdır. Burada eğitim gören komandolar, terörle mücadele bölgelerine dağıtıldıklarında bütün engellerle başa çıkacak kuvvete ve kudrete sahip olacaktır.

Ulaşım Bilgileri

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nin kuzey ucunda yer alan Göller Bölgesi olarak adlandırılan kısmında bir şehrimizdir. Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı, şehir merkezine oldukça yakın bir konumda kurulmuştur. Bu birlikte eğitim görecek olan askerler, uçakla, otobüsle veya karayolundan özel araç ile seyahat ederek birliğe katılabilirler.

Özel Araç ile Ulaşım: Narenciye ve gül yetiştiriciliğinin merkezi olan Isparta, Türkiye’nin merkezi kentlerinden biridir. Bu şehre ulaşabilmek için özel aracınızla Ankara’dan 421, İstanbul’dan 574, İzmir’den 411, Konya’dan 243 ve Erzincan’dan 988 kilometrelik yol kat etmeniz gerekir.

Otobüs ile Ulaşım: Günümüz şartlarında artık Türkiye’nin hemen her ilinden başka bir iline otobüs seferi bulmak mümkündür. askerlik.gen.tr Isparta’ya da birçok şehirden otobüs seferi düzenlenmektedir. Eğer bulunduğunuz ilden Isparta’ya otobüs yoksa, Antalya’ya gelerek buradan kısa bir yolculuk yaparak Isparta’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs ile Ankara’dan 6, İzmir’den 7, İstanbul’dan 11, Trabzon’dan 20 ve Erzurum’dan 17 saatte Isparta’ya ulaşılabiliyor.

Isparta otogarında indikten sonra birliğe giden bir otobüs seferi olmadığı için kısa bir taksi yolculuğu ile Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı’na teslim olabilirsiniz. Otogar ve yolculuk ile danışman istediğiniz tüm konular için aşağıdaki telefon numarası ile irtibat kurabilirsiniz.

Isparta Otogarı Telefon Numarası: 0246 227 20 70

Hava yolu ile ulaşım: Ulaşım alternatiflerinin artması insanoğlunun yolculuk yapacağı alternatiflerin de artmasına neden oluyor. Isparta’da bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, ülkenin farklı bölgelerinden gelen uçaklara ev sahipliği yapıyor. Isparta’ya İstanbul’dan direkt, Ankara ve İzmir’den ise aktarmalı uçak seferleri düzenleniyor. Bu şehirlerden uçağa binerek havalimanına inen acemi askerler, otobüs ile şehir merkezine gidip buradan bir taksi yolculuğu yaparak veya 30 kilometrelik bir taksi yolculuğu ile birliğe ulaşabilirler. Ancak acemi askerlerin birliklerine teslim olma dönemlerinde havalimanlarında askeri inzibatlara devriye gezmektedir. Dilerseniz inzibatlara belgelerinizi teslim ederek acemi birliğinize onlarla birlikte gidebilirsiniz. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı ile ilgili sorularınız için aşağıdaki telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Telefon Numarası: 0246 559 20 08 / 0246 559 20 30

Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı İletişim Bilgileri

Adres: Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Merkez/Isparta

Telefon Numarası: 0246 224 10 65 / 0246 224 20 37

Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı Hakkında Bilgiler

Askerliğin kendi içerisinde oldukça kati kuralları vardır, ancak komando birliklerinde bu kurallar daha da sertleşir. Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı’nda acemi askerlik eğitimi alacak olan er ve erbaşlar, bu kurallara harfiyen uymak zorundadır. Birliğe teslim olduğunuz anda tepeden tırnağa titiz bir aramadan geçirileceğinizi bilmelisiniz ve hiçbir yasaklı maddeyi yanınızda bulundurmamalısınız. Askeri birlikler içerisinde cep telefonu, radyo, fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazı, kesici ve delici madde, yiyecek ve içecek, alkol, parfüm bulundurmak yasaktır. Arama esnasında bu maddelerden herhangi biri tespit edilirse el konulur. Cep telefonu bir tutanak karşılığında korumaya alınırken diğer maddelerin geri alınması söz konusu değildir. Acemi askerlerin birliğe katılma dönemlerinde Cumartesi, Pazar ve tatil günleri dahil aralıksız çalışan kayıt kabul merkezlerine sevk evrakı ve nüfus cüzdanı ile teslim olabilirsiniz.

Kayıt ve kabul merkezinde işlemleri tamamlanan acemi askerlerin bir sonraki durağı, kıyafet ve mühimmatın dağıtılacağı depolardır. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından temin edilen ve bütün askerlere aynı sayıda ve kalitede dağıtılan eşyalar, askerlik süresi boyunca askerler tarafından kullanılır ve bir ücret talep edilmez. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bütün asker adaylarına askerî bot, spor ayakkabı, eşofman takımı, askeri kamuflaj, palaska, diş fırçası, diş macunu, eldiven, bere, iç çamaşırı ve buna benzer tüm gereksinimler verilmektedir. Askerlik eğitimi boyunca uzun saatler ayakta kalacak, yürüyecek ve koşacak olan acemi askerlerin kıyafet boylarına ve ayakkabı numaralarına dikkat etmesi gerekir. Teslim alınan ayakkabı, bot ve kıyafetlerin size uygun olduğundan emin olmanız gerekir ve size uygun değilse değiştirilmesini talep etmeniz faydanıza olacaktır.

Tüm askeri birliklerde olduğu gibi Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı’nda da askerlerin tüm ihtiyaçları önceden düşünülmüştür. Para çekmek için Ziraat Bankası ATM’leri, birliğin merkezi bölgelerinde bulunurken posta işlemlerinin gerçekleşmesi için hafta içi 5 gün postane çalışmaktadır. Ayrıca askerlerin aileleri ile irtibatının kesilmemesi için ankesörlü telefonlar bütün bölüklerin etrafına dağıtılmıştır. Ankesörü telefonu kullanabilmek için ihtiyaç duyulan telefon kartlarının yanı sıra yiyecek içecek, iç çamaşırı ve bot boyası gibi ihtiyaçların satın alınabilmesi için askeri kantinler önceden belirlenen saatler içerisinde askerlerin emrindedir.

Terzi ve berbere ihtiyaç duyan er ve erbaşlar, birlikteki hizmetlerden faydalanabilirler. Üç öğün yemek verilen er gazinoları, acemi askerlerin dinlenmeleri için inşa edilmiştir. Her bölüğe ait banyo bölümü bulunurken yatakhaneler asker sayısına göre yeterli sayıda tutulmaktadır.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Komando birliklerini diğer askeri birliklerinden ayıran özellik, eğitimlerin oldukça zor olmasıdır. Bu nedenle komando eğitimi görecek bütün askerler, birliğe girdikleri anda tepeden tırnağa bir sağlık kontrolünden geçirilirler. Buradaki incelemede dövmesi bulunan, vücudunun herhangi bir yerinde yarası bulunan ya da gönüllü olmayan herkes komando eğitimi başlamadan elenir. Bu sağlık kontrolü, birlik içerisinde görevli sağlık tesis personeli tarafından gerçekleştirilir. Bu tesis, eğitim süreci boyunca tüm askerlerin sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için kapılarını açık tutar. Ayrıca birlik içerisinde bulunan rehberlik merkezi de ruhsal olarak problem yaşayan ya da zihnen adapte olamayan askerlere yardımcı olmak için uzman kadrosu ile faaliyet göstermektedir. Birlik içerisindeki sağlık merkezi ve rehberlik merkezinin yetersiz kaldığı durumlarda, üst düzey bir hastaneye askerlerin sevki gerçekleştirilir.

Zorlu komando eğitimi süreci boyunca askerler yorulsa da boş zamanlarını dolu dolu geçirmeleri hedeflenmektedir. Özelikle askerlerin spor yapmaları için kurulmuş spor tesisleri, izin günlerinde askerlerin uğrak noktasıdır.

Acemi askerlerin en kutsal zamanı, yemin törenleridir. Yemin eden asker, artık acemiliğini bitirmiş ve usta askerlik yolunda ilk adımı atmıştır. Belli bir yürüyüş düzeni içerisinde sıralanan askerler, silah ve bayrak üzerine yemin ederler. Bu kutsal günde ailelerinin de bu ana tanıklık etmesini isteyen askerler, bu törene onları davet edebilirler. Genellikle Cuma günleri yapılan yemin törenlerinin tarihi ve saati, önceden net olarak kendilerine bildirilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ahmet yusuf özdemir dedi ki:

    Ben piyademiyim yoksa kumandoyum bana haber verin

Yorum Yaz