Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı- Polatlı/Ankara

Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı- Polatlı/Ankara

Topçu ve Füze Okulu ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer alan ve aynı zamanda Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın Polatlı ilçesinde yer alıyor.  1941 yılında kurulan ve günümüze kadar gelmeyi başaran bu birlik, Eğitim ve Doktrin Komutanlığına ait bir askeri birlik olup, temeli ise 1. Mahmut zamanında faaliyete geçen Humbaracı Ocağına dayanıyor.  Birliğe ulaşmak için öncelikle Ankara il merkezine ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Bun içinde ülkemizin pek çok kesiminden kara yolu hava yolu demir yolu gibi birçok ulaşım olanakları ile ulaşım sağlamanız mümkündür.

Sunduğu Olanaklar

Topçu ve Füze okulu komutanlığı dolaylarında er ve erbaşları ihtiyaçlarına yönelik, ATM ve banka şubeleri, PTT gibi olanaklar bulunmaktadır.  Aynı zamanda burada eğitim gören askerlerin aileleri ve sevdikleri ile iletişim sağlayabilmeleri için ankesörlü telefonlar bulunur. Yine kışla içinde kalemi defteri bot boyası vb. ihtiyaçlarına yönelik yeterli sayıdan kantin ve dükkanlar faaliyet göstermektedir.

Yukarıda olanakları yanı sıra eğitim merkezinde eğitim göre askerlerin sağlık sorunlarında veya konusunda bilgi sahibi olabilmeleri için 1. Basamam muayene merkezinde sağlık yönünde hem eğitim hem de o er e er başların olası sağlık sorunlarında muayene işlemleri yapılmakta olup personellerin erlerin ve erbaşların problemlerine çözüm bulabilmek amacı ile rehber ve danışmanlık merkezi bulunuyor. Son olarak asker ve erbaşların hafta sonlarında ya da izin günlerinde keyifli vakitler geçirebilmeleri için spor tesisleri bulunuyor.

Komutanlığın Tarihi

Topçu ve Füze Okulu Komutanlığını temeli 1. Mahmut zamanında kurulan Humbaracı ocağına dayanıyor. 3. Selim’in   ilk önce Mühendishane-i Sultan ismiyle açılan okul, 1795 yılında Mühendishane-i Berri-i Hümayun adı ile Halıcıoğlu’na taşınmaktadır. Kurtuluş savaşı esnasında topçu subaylarını kısa zamanda yetiştirmek amacı ile Konya’da Topçu Talimgah olarak faaliyet gösteren birim 1923’te de İstanbul Metris’te Topçu Atış okulu vasfı ile faaliyet göstermeye başlamıştır. Daha ileri yılarda 1941 ve sonrasında ise Topçu ve Topçu atış oklu olarak Ankara’nın Polatlı ilçesine taşınan birlik 1962 yılında tekrar isim değişikliğine giderek Topçu Füze Okulu sıfatı ile faaliyetlerine devam etmeye başladı.

Ek Bilgiler

Eğitim birliğine kayıt olmak için acemi erlere elbise, fanila, çorap, havlu pijama spor ayakkabısı, traş kremi, diş macunu, şampuan sabun vs. gibi kişisel eşyalar birlik tarafından verilmekle birlikte, erlerin berber ya da terci ihtiyaçlarına yönelik her türlü önlemler de alınmış bulunuyor. Birliği kayıt kabul merkezileri Cumartesi Pazar ve Resmî tatiller dışında haftanın ilk beş gününde çalışmaktadır. Acemi erler kışlaya ilk geldiklerinde törenle karşılanıp yemin töreni şe de uğurlanıyor. 

İletişim Bilgileri

Füze ve Topçu Okulu Komutanlığının açık adresi aşağıda yer alır. Her türlü bilgi ve soru için ilgili telefon numaralarında ulaşım sağlayabilirsiniz.

 Açık Adresi: Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı Polatlı/Ankara

b. Telefon No.: 0 312 623 44 30-31-32-33-34

c. Belge geçer No.: 0 312 622 31 48

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.