Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı – Isparta

Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı – Isparta

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yetiştirdiği komandolar içerisinde en elit kuvvet olan dağ komandolarının eğitimine büyük önem verilir. Türkiye’nin en iyi dağ komando eğitim merkezlerinden biri olan Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı, Isparta ilimizin Eğirdir ilçesi yakınlarında konumlandırılmıştır. Bu güzide ilimizin sıcak havası, yaz aylarında operasyona katılacak askerlerin görev alacağı bölgelere alışabilmeleri için özel olarak seçilmiştir. Sıcak hava ve zorlu eğitim şartlarıyla başa çıkan ve eğitimini tamamlayan acemi askerler, mavi komando beresi takmaya hak kazanırlar. Adından da anlaşılacağı gibi birlik, dağ koşullarında gayrinizami harbin nasıl yapılacağını öğretmek için kurulmuştur. Birlik içerisindeki bütün komutanlar, sıcak çatışma görmüş ve gayrinizami harbin bütün ayrıntılarını bilen uzman kişilerden seçilmiştir.

Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı – Isparta Ulaşım Bilgileri

TERÖRİZMLE MÜCADELE EĞİTİM VE TATBİKAT MERKEZİ KOMANDO EĞİTİM ALAYI KOMANDO SİLAH EĞİTİM TABUR KOMUTANLIĞI EĞİRDİR/ISPARTA

Isparta denilince akla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim birlikleri gelir. Komandolar, piyadeler, denizciler, bu il içerisinde eğitim görerek yurdun dört bir yanına silah başına dağıtılırlar. Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı’nda eğitim gören askerler ise tüm diğer birliklerden farklı bir konuma sahiptir. Eğitim koşulları ve disiplin üst düzeydedir. askerlik.gen.tr Eğitimin izole olmuş bir alanda yapılabilmesi için Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı, Eğirdir ilçesinin dışında geniş ve dağlık bir araziye kurulmuştur. Birliğe teslim olacak askerler, otobüs yolculuğu veya uçak ile seyahat ederek şehre ulaşabilir ve buradan birliklerine katılabilirler. Ailelerinin kendilerine eşlik etmesini isteyen asker adaylarının Eğirdir ilçesinin yakınındaki birliğe direkt ulaşma imkanları bulunuyor.

Özel Araç ile Ulaşım: Eğitim süresi boyunca ailesinden uzak kalacak ve askerliğe ilk adımını atacak kişilerin aileleri ile vakit geçirme isteği hat safhadadır. Askerlikten önceki son vakitlerini ailesi ile geçirmek isteyenler, toplu taşıma araçları yerine özel araç ile de seyahat edebilirler. Eğirdir ilçesi yakınlarındaki Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı’na ulaşmak için Ankara’dan 421, İstanbul’dan 574, İzmir’den 411, Konya’dan 243 ve Erzincan’dan 988 kilometrelik yol kat etmeniz gerekir.

Otobüs ile Ulaşım: Eğirdir’de birçok askeri birliğin bulunması ve burada ulaşım ihtiyacının fazla olması nedeniyle ülkemizin belli başlı birçok ilinden Eğirdir ilçesine birçok otobüs firması sefer düzenlemektedir. Otobüs ile ilçeye ulaşmak için yola çıkanların Ankara’dan 7, İzmir’den 7, İstanbul’dan 11, Konya’dan 3 saatlik bir yolculuk yapmaları gerekiyor. Eğirdir Otogarı’nda indikten sonra minibüsler ile 5 dakikada birliğe teslim olabilirsiniz.

Eğirdir Otogarı Telefon Numarası: 0246 311 42 18

Hava yolu ile ulaşım: Zaman konusunda tasarruf etmek isteyenler için Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı’na teslim olmanın en kolay yolu uçak ile seyahat etmektir. Isparta ili merkezinde bulunan Süleyman Demirel Havalimanı’nda indikten sonra, birliğe ulaşmak için 55 kilometrelik bir taksi yolculuğu yapmanız gerektiğini aklınızda tutmalısınız. Bunun haricinde il merkezinden kalkan otobüsler ile Eğirdir’e gelerek buradan birliğe geçebilirsiniz.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Telefon Numarası: 0246 559 20 08 / 0246 559 20 30

Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı İletişim 

Adres: Yazla, Isparta Eğirdir Yolu, Eğirdir/Isparta

Telefon Numarası: 0246 311 68 31

Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı – Isparta Hakkında Bilgiler

Disiplini ile bilinen Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı’na teslim olurken yanınızda getirmemeniz gerekenler listesini dikkate almalısınız. askerlik.gen.tr Bu listeyi kısaca saymak gerekirse; cep telefonu, radyo, fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazı, kesici ve delici madde, yiyecek ve içecek, alkol, parfüm bulundurmak yasaktır. Cep telefonu bulunduran askerlerin telefonuna el koyularak bir tutanak tutulur. Eğitim süreci bitirilip birlikle ilişiği kesildiğinde bu tutanak ile cep telefonu yeniden teslim alınabilir.

Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı’nın giriş bölümünde bulunan kayıt ve kabul merkezi, acemi askerlerin teslim tarihlerinde cumartesi, pazar ve tatil günlerinde tam mesai yapar. Birliğe teslim olmaya giderken yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınızı ve sevk evrakınızı almayı unutmayın. Kayıt ve kabul işlemi biten askerlerin bir sonraki durağı, malzeme depolarıdır. Her asker için aynı sayıda hazırlanan malzemeler, sırayla dağıtılır. Tüm askerlere Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bot, spor ayakkabı, eşofman takımı, parka, kar botu, askeri kamuflaj, palaska, diş fırçası, diş macunu, eldiven, bere, iç çamaşırı verilir. Teslim aldığınız malzemelerde yırtık, patlak ve defo görürseniz değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca spor ayakkabısı ve botun ayağınızın numarasına göre olması oldukça önemlidir.

Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı’nda askerlerin parasal işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için yeterli sayıda bankamatik bulunmaktadır. Bunun yanı sıra nakit işlemleri PTT şubesi üzerinden de yapılabilir. Ayrıca er ve erbaşların ailelerinden ve sevdiklerinden haber alabilmeleri için kışla içerisinde ankesörlü telefonlar da bulunmaktadır. Bu telefonları kullanmak için gerekli olan kartlar ise kışla içerisindeki kantinlerden alınabiliyor. Kantinlerden temin edilebilecek diğer şeyler arasında; yiyecek içecek, iç çamaşırı ve bot boyası gibi eşyalar yer alıyor.

Kantinlerin yanı sıra er ve erbaş gazinoları, acemi askerlerin günlük 3 öğün yemek yemesi için hizmet vermektedir. Yine terzi, berber ve hamam bölümlerinden de tüm acemi askerler faydalanabilir.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Birliğe alınırken tam anlamıyla bir sağlık kontrolünden geçirilen acemi askerler, kışladaki sağlık tesisi personeli tarafından dikkatle incelenir. Bu sağlık tesisleri, aynı zamanda askerlerin eğitimleri boyunca yaşayacakları sorunlarla da ilgilenir. Er ve erbaşların durumlarında daha ciddi sorunlar olması halinde, büyük hastanelere sevk edilmesi söz konusu olabilir.

Kışla içerisinde yer alan rehberlik ve danışmanlık merkezi ise adaptasyon sağlayamama gibi psikolojik sorunları olan er ve erbaşların yardımcısı olmaktadır. Komutanınızdan izin alarak bu merkezdeki hizmetten faydalanabilirsiniz.

Acemi askerlerin usta birliklerine geçmeden önce hayatlarında bir defa yaşayacakları yemin törenleri büyük önem arz eder. Bu törende tüm sevdiklerini yanlarında görmek isterler. Bunun için tüm askerlere yemin töreninin tarihi ve saati bildirilir. Genellikle Cuma günleri yapılan bu törene ailelerinizi ve sevdiklerinizi çağırabilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  askerliğimi komando olarak yaptım hakkari cukurca şırnak mezraa beytüşşebap askerliğimi tim olarak yaptım tekrar uzman erbas komando olmak istiyotum

 2. murat gümüş dedi ki:

  64 /3 dag komando okulunda askerlik yaptım ve devrelerimi özledim adım murat gümüş silah böluyündeydim devrelerim varsa onlarla tekrar iletişime gecmek isterim tel no 053507831718 izmir

  1. murat gümüş dedi ki:

   tel numaram yanlış yazılmıs 05357831718
   yada diyer bölüklerden ibrahim eseri tanıyan varsa sevinirim

 3. Hakan dedi ki:

  Eğirdir dağ komando okulunda yemekhanede çalışan garson bir personel var, onunla iletişim sağlamamız gerek yardımcı olurmu sunuz acaba,ben ordan mezun oldum çıkarken göremedim ona ulaşmam gerek yardımcı olun lütfen

 4. HASAN dedi ki:

  MERHABA BEN ASKERLIK YAPARKEN BELLI BIR SEBEBDEN DOLAYI MUAF ALDIM FAKAT ŞİMDİ KOMANDO EĞİTİMİ ALMAK İSTİYORUM BU MÜMKÜNMÜ ACABA

 5. neslişah dedi ki:

  bir bayan olarak komando eğitimi almak istiyorum bu mümkün mü ne gibi olanaklar gerekli.

  1. Hasan Arslan dedi ki:

   pomem e basvursan daha iyi hem orda daha cok kadin var hemde girmesi daha kolay olur. askere girmek bir kadin icin zor girsen bile isparta komando kara kuvvetlerine bagli bi alay erkegin icinde bayaa bi zorlanirsin ustelik k.k. cok kadin almiyo genelde jandarma ve polis kadin alimi yapiyo eger liseyi bitirdiysen pohe basvur bence

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.