Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2024

Terhis Olan Askerlere Yol Parası Veriliyor mu?

Terhis Olan Askerlere Yol Parası Veriliyor mu?

Silahaltına alınan tüm er ve erbaşlar, belirlenen süre askerlik görevlerini yaptıktan sonra terhis olmaya hak kazanırlar. Askerlik görevi ile alakalı bilinen ve kabul gören en büyük gerçek, zengin ya da fakir kim olursanız olun aynı muameleyi göreceğinizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri, silahaltına alıp eğitim verdiği ve bir süreliğine er ve erbaş olarak bünyesinde görev verdiği askerlerin terhislerinin ardından zorluk çekmeden memleketlerine dönebilmeleri için küçük de olsa bir bütçe ayırmıştır.

Askerlik görevi boyunca er ve erbaşlar, hizmet verdikleri bölgeye göre ve askerlik sınıflarına göre (doğuda görev yapan bir komando ile batıda görev yapan bir jandarma eri) maaş almaktadır. Bu maaşlar çok düşük dahi olsa hiçbir para kaynağı olmayan er ve erbaşların temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri için yatırılmaktadır. Kişi başına düşen er ve erbaş maaşı düşük dahi olsa silahaltındaki toplam asker sayısı düşünüldüğünde çok ciddi bir rakamın devlet tarafından ödendiği de göz ardı edilmemelidir.

Her ay düzenli olarak devlet tarafından karşılanan bu ücretlere terhisin gerçekleşeceği ay, 80 liralık bir ilave ücret de yatırılmaktadır. Bu ücret, ülkenin şartları göz önünde bulundurulduğunda terhis olan hemen her askerin memleketine dönebilmesi için yeterli bir ücret olarak düşünülmüştür. Bu ücret, ihtiyacı olsun ya da olmasın bütün askerlere ödenmektedir. Bu 80 liralık ücret, yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere, askerlik ile ilişiği kesilmiş ve terhis belgesi almaya hak kazanmış kişilere ödenmektedir.

Terörün yoğun olduğu bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetleri, er ve erbaşların ulaşımlarını kolaylaştırmak ve teröre maruz kalmamaları için Kabul Toplanma Merkezleri oluşturmuştur. askerlik.gen.tr Kabul Toplanma Merkezleri’nin temel mantığı, birliklere katılacak askerlerin bireysel olarak otobüs ile yolculuk yapmalarını engellemek ve Elazığ, Diyarbakır ve Van gibi temel aktarma noktaları oluşturarak güvenli bir askeri ulaşım ağı kurmaktır. Örnek vermek gerekirse Hakkari’de görev yapacak bir usta asker, otobüse binerek Hakkari’ye gidemez. Bunun yerine Elazığ’da bulunan Kabul Toplanma Merkezlerine teslim olmak zorundadır. Burada toplanan askerler, toplu şekilde Van ve Diyarbakır’daki Kabul Toplanma Merkezlerine güvenlik kuvvetleri eşliğinde otobüsler ile transfer edilmektedir. Hakkari’de görev yapacak olan asker, Elazığ’dan güvenlik tedbiri alınmış bir otobüs ile önce Van Asayiş Kolordu Komutanlığı içerisinde bulunan Kabul Toplanma Merkezleri’ne, buradan da Hakkari’ye yine güvenlik tedbiri alınmış otobüsler ile ücretsiz olarak taşınmaktadır. Bu askeri düzen göz önüne alındığında 80 liralık bir ücret ile Hakkari’den İstanbul’a bilet alamayacağını düşünen bir asker, Kabul Toplanma Merkezleri aracılığıyla Elazığ’a kadar ücretsiz gelebilmektedir.

Kabul Toplanma Merkezlerine teslim olma zorunluluğu, karayolunu kullanan askerler için geçerlidir. Usta birliklerine uçak bileti alarak giden askerler ya da terhis olduğunda uçak bileti alarak memleketine gitmek isteyen askerlerde Kabul Toplanma Merkezlerine katılmak zorunluluğu yoktur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.