Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2024

Tecilli Olup Olmadığınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Tecilli Olup Olmadığınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre zorunlu askerlik görevi, yalnızca erkek vatandaşlar tarafından yerine getirilir. Sosyal devletin gereği olarak devlet, vatandaşlarına bu zorunlu görevi bir süre erteleme hakkı tanır. Bu haklara sahip olan bazı vatandaşlar, çeşitli sebeplerle askere gitme vakitlerini bir süreliğine erteleyebilirler. Eğitim durumunuza ve sağlık durumunuza göre 29 yaşından 38 yaşına kadar askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Diyelim ki gerekli şartları sağlıyorsunuz ve gerekli işlemleri gerçekleştirip askerliğinizi tecil ettirdiniz. Peki, tecil durumunuzdan emin değilseniz ne yapmanız lazım? Tecilli olup olmadığınızı nasıl öğrenebilirsiniz?

Bunun için yapmanız gereken şey basittir. E-Devlet resmi sitesine şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Askerlik Durum Belgesi Sorgulama bölümüne girerek güncel tecil durumunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT Merkez Müdürlüklerine şahsen başvuru yaparak 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer internet üzerinden sorgulama yapamayacaksanız tecil durumunuzu öğrenmenin bir yolu daha vardır. Size en yakın askerlik şube müdürlüğüne giderek hakkınızdaki tecil durumu bilgisini almanız mümkündür.

Bunu öğrenmeye neden ihtiyacınız olsun? Yaptığınız tecil işlemlerinin geçerli olup olmadığını öğrenmek için veya yeni bir işe girerken sizden istenen askerlik tecil belgesini sunabilmek için bu bilgiye ihtiyacınız vardır. Bu nedenle tecil işlemlerinizin geçerli olduğundan emin olmanız önemlidir. Nitekim hayatınızda karşınıza çıkacak pek çok resmî işte bu belge sizden istenebilir.

Tecil konusunda insanların aklına farklı sorular gelebilir? Örneğin lise diploması ile tecil ettirdiğiniz askerliğinizi üniversite diploması ile tekrar tecil ettirip ettiremeyeceğinizi, okuduğunuz üniversiteyi bırakmanız durumunda tecil durumunuzun ne olacağını veya tekrar tecil ettirip ettiremeyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu tarz sorularınızı makalemizin altındaki yorum bölümünden yöneltebilir veya sitemizdeki tecil ile ilgili diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ferit dedi ki:

    ben 2yıllık universite okuyorum ama okulu uzattım bu sene 5.senem olacak tecil hakkım varmı acaba 2yıl okuyanlar için 4yıl hak var diye duydum aydınlatırmısınız

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.