Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

Nasıl Sözleşmeli Er Olunur?

Nasıl Sözleşmeli Er Olunur?

Askerlikte son yıllarda sıkça karşımıza çıkan bir kavram olan sözleşmeli er kavramı aslında çok önemli ve olması gereken bir zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle terör bölgelerinde tecrübesiz erlerin çok fazla başarı sağlayamadıkları bilinen bir gerçektir.

Sözleşmeli er olarak istihdam edilecek personeller bir dizi eğitimden geçtikten sonra profesyonel bir halde terör bölgelerinde veya hassas bölgelerde görevlendirilmektedir. Sözleşmeli er olabilmek için belli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirildiği sürece her Türk vatandaşı sözleşmeli er olabilmektedir. Şimdi sözleşmeli er olmak için gerekli şartları inceleyelim. Öncelikle başvuru yapan kişinin 26 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Halen askerlik hizmetini ifa ediyor olmak veya askerlikten sonraki 3 yıl içerisinde başvuru yapma hakkına sahiptir. askerlik.gen.tr En az ortaokul mezunu olması gerekmektedir. Boyunun en az 1.64 en fazla ise 2.10 olması gerekmektedir. Bu genel şartları taşıyan adaylar sonraki süreçte TSK ve bağlı kuruluşların yapacakları sözleşmeli er alım ilanlarını takip etmelidirler. İlan verildikten sonra bazı evrakların hazırlanması gerekmektedir.

 • Öncelikle dilekçe yazılmalıdır.
 • Ardından diplomanın aslı veya noter onaylı fotokopisi.
 • Terhis belgesi, Askerlik görevini ifa edenler için gerek yoktur.
 • Birliğinden 80 ve üzeri puan almış olunan nitelik belgesi.
 • Sabıka kaydı.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Güvenlik araştırması arşiv formu.
 • Son olarak 12 adet vesikalık fotoğraf

Tüm bu evraklar hazırlandıktan sonra bu belgeler ile beraber ilanda belirtilen tarihte spor kıyafet ve ayakkabılar ile ilan edilen sınav merkezine gidebilirsiniz. Öncelikle evraklarınızın kontrolü yapılır. Ardından ön sağlık muayenesi yapılır. Boy, kilo gibi genel tarama. Ön sağlık geçildikten sonraki süreçte mekik, mekik koşusu veyahut 1500 metre koşularına katılırsınız. Tüm spor etkinliklerinde başarılı olanlar mülakata girerler. Mülakattan sonra size sonucu olumlu veya olumsuz bildirirler. 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. volkan dedi ki:

  ben askerlikten muaf oldum ama askere geri gitmek istiyorum bi şansım var mı.?

  1. kerem dedi ki:

   niye muaf oldun

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.