Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2024

Uzun Dönem Askerlik

Uzun Dönem Askerlik

Ülkemizde 1800’lü yıllardan beri uygulanan zorunlu askerlik 18 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkeklerin mecburi iştirak etmeleri gereken bir görevdir. Askerlik Türkiye’de memnuniyetle kabullenilen ve seve seve yerine getirilen bir görevdir.Aileler çocuklarının askere gidişini düğün gibi kutlarlar, askere gitmeden önce gençler için askere uğurlama törenleri düzenlenir.

 

Türkiye’de askerlik kısa ve uzun dönem olarak üzere iki şekilde uygulanır. Bunlara ek olarak bedelli askerlik adını verdiğimiz para karşılığında askerlikten muaf olma ya da 28 gün gibi çok kısa bir süre askerlik görevi yapma uygulaması da mevcuttur. Lakin toplumumuzun çoğunluğu bedelli askerliği tercih etmez, gerek maddi gerekse manevi durumlar yüzünden bedelli askerliğe pek sıcak bakılmaz. Türkiye’de en çok uygulanan askerlik uzun dönem askerliktir. Uzun dönem askerlik 15 aydır.  Kısa bir süre öncesine kadar 18 ay olan uzun dönem askerlik kısaltılarak 15 aya indirilmiştir. Uzun dönem askerliğin ilk 3 ayı acemi birliği olarak bilinen, askerliği tanıma, öğrenme ve alışma süreciyle geçer. Üç aylık acemi birliğinin ardından usta dönemine geçiş olur ve genellikle yeni bir birliğe katılarak 15 aylık uzun dönem  askerlik sonlandırılır. Uzun dönem askerlik sıkıntılı bir süreçtir. Hayatınızın 15 ayı farklı bir yerde ve emir altında geçer. askerlik.gen.tr Askere gitmeden önce bu duruma psikolojik olarak hazırlanmak iyi bir fikirdir. Uzun dönem askerlikte toplamda 30 güne kadar izin kullanma şansınız vardır bunun 7 gününü acemi birliğinde kullanabilirsiniz, kalan 23 günü de usta birliğinde. İzinler kullanılırken dikkatli olunmalı ve zamanında birliğe dönüşler tamamlanmalıdır, aksi takdirde bakaya kalma durumu ortaya çıkabilir.

 

Uzun dönem askerlik her ne kadar zor bir süreç olarak gözükse de çok iyi arkadaşlıkların kurulduğu, farklı coğrafyalardan gelmiş bir çok kişiyle yakın dostlukların oluşturulduğu güzel bir dönemdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.