Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Nasıl Subay Olunur?

Nasıl Subay Olunur?

Subay olabilmek için birçok seçenek ve şart vardır. Bunların yerine getirilmesi ve bir dizi teknik işlemden sonra subay olabilirsiniz.

Bunun için ilk şart veya yollardan biri ortaokul mezunu olarak yani 8. Sınıfı bitirdikten sonra eğer mezun olma yeterliliklerine sahip iseniz. Askeri liselere giriş sınavına girmeniz gerekmektedir. Bunu için öncelikle yazılı sınav yapılmaktadır. Yazılı sınavda başarılı olduktan sonra sağlık ve spor testlerine tabii tutulacaksınız. Bu testlerde de başarılı olunur ise askeri liseye girmiş olacaksınız. Askeri liselere girme yaş şartına gelecek olursak en fazla 16 yaşında en az ise 13 yaşında olmak gerekmektedir. Ayrıca belli yaş aralıklarında belli kilolar vardır bunlara uymak bunlara da uymak gerekmektedir. Bunların dışında her bakımdan sağlam bir görüntüye sahip olmak ve gerekli olunan sağlık koşullarını tam anlamı ile yerine getirmek gerekir. Bunun dışında lise mezunları için de subay olmak için belirli Aynı şekilde ortaokul mezunlarında olduğu gibi öğrencinin lise mezunu olabilme yeterliliğine sahip olması gerekir. Subay olmak isteyen öğrenci kara, deniz, hava harp okullarından herhangi birine başvuruda bulunarak subay olmak istediğini belirtir. Ancak bilinmesi gereken konu meslek lisesi mezunlarının başvuruda bulunamamalarıdır. Bunu dışındakiler için belli başvuru şartları vardır. Harp okullarına başvuruda bulunacak lise mezunlarının öncelikle üniversite sınavına girmeleri ve bu sınavdan barajı aşmaları gerekir. Bu baraj puanı yıldan yıla değişmektedir ve genelde 300 puan altı olmaktadır. askerlik.gen.tr Ayrıca maksimum yirmi yaşında olmak gerekmektedir. Kız ve erkek adaylar için kılavuzda belirtilen boy ve kilo değerlerine uygun olma şartı da vardır. Üniversite mezunlarının da subay olma şansları bulunmaktadır.

Sözleşmeli subay olarak atanan üniversite mezunları yazılı, sözlü sınav ve akabinde fiziksel yeterlilik sınavlarına girmektedirler. Yaş sınırı lisansta 27 yüksek lisansta 32’dir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Enes yıldız dedi ki:

  Ben meslek lisesinde 2. Sınıfım liseyi veya üniversiteyi bitirdikden sonra asker olabilirmiyim..

 2. Yunus dedi ki:

  Meslek lisesi okuyorum subay olamam mı

 3. yasin dedi ki:

  meslek liseliler nedenn olamıyo ogrenebilirmiyim

 4. Kaya8enes dedi ki:

  sağ göğüsümde yanık ve diş yapımda bozukluk var diksiyonumda promlem yok ve 1 sene sınıf tekrarıyım çabalarsam olma şansım varmı ?

 5. Acelya dedi ki:

  Ben 1996 dogumluyum ortaokulu bitirdim lise terk subay olmak istiyorum suan da ne yapmam lazim

 6. Kağan dedi ki:

  S.A. arkadaşlar orta okuldan sonra nasıl geçeceğiz bi cevap yazarsanız sevinirim

 7. çagrı dedi ki:

  s . a kardeş ben hatay iskenderun payas endüstirimeslek lisesi anadolu biişim bölümü 9. sınıf ögrencisiyim benim her hangi bi şekilde subay olma şansım varmı bir yerde meslek lisesi mezunları subay olamaz diye okudumda dogrumu azil cevap yazarsan sevinirim teşekkürler

  1. derviş dedi ki:

   hocam 4yıllık bölüm oku sivil üniversitede o zaman o şart aranmaz

 8. hakan dedi ki:

  s.a ben düz lise okusam ordan sonra subay olmak istesem nerelere danışırım ayrıyeten bu şekilde subay olursam ordan bordobereli olabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Düz lise bitirdikten sonra, üniversite sınavına girip alacağınız puana göre Harp Okullarına başvuruda bulunabilirsiniz.

   1. yunus dedi ki:

    ticaret lisesi okuyorum subay olabilirmiyim ?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.