Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024

Lisanslı-Profesyonel Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri

Lisanslı-Profesyonel Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri

Lisanslı ve profesyonel sporcuların askere gitmesi, spor kariyerini olumsuz etkiler. Askerde olacağı sürede müsabakalara çıkamayacağı için sportif gelişim gösteremez. Bu konu ile ilgili 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/e maddesinde bir düzenleme yer almaktadır. Bu yasaya göre lisanslı profesyonel sporcuların askerliğini tecil ettirme hakkı bulunmaktadır. Sporcular gerekli şartları taşıdıklarında 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerliğini tecil ettirme hakkı bulunan sporcular ise şöyledir:

  • Aktif spor hayatlarının devam ediyor olması
  • 38 yaşını doldurmamış olması
  • Avrupa şampiyonaları, Dünya şampiyonaları ve Olimpiyat oyunlarında ilk üçe giren bireysel sporcular
  • Avrupa şampiyonaları, Dünya şampiyonaları ve Olimpiyat oyunlarında ilk üçe giren takımda yer alan sporcular
  • A milli takım kadrolarında bulunan sporcular
  • Türkiye’de profesyonel 1. ve profesyonel 2. futbol liglerinde oynayan futbolcular
  • 3 ve daha fazla ligi bulunan spor dallarında ilk 2, 2 ligi bulunan spor dallarında ise 1. ligde mücadele eden sporcular

Yukarıdaki şartları taşıyan sporcuların askerlikleri 38. yaşlarının sonuna birer yıllık periyotlarla tecil edilir. Tecil işlemleri için sporcunun askeriyeye gitmesine gerek yoktur. Tecil işlemleri federasyonlar tarafından gerçekleştirilir. Profesyonel sözleşmesi devam eden sporcuların askerlik tecil işlemleri için bağlı bulundukları federasyona başvurmaları gerekmektedir. Federasyon ise Milli Savunma Bakanlığı’na bildirerek sporcunun askerliğinin tecil edilmesini sağlar. Sporcunun bağlı olduğu kulüp ya da federasyon, tecil işlemlerini yapmak zorundadır. Aksi halde haklarında yasal işlem başlatılır. Askerlik Kanunu’nun 92, 93 ve 100. maddeleri bu konularda usulsüzlük yapanlar hakkında soruşturma başlatılmasını kapsar. Bu maddelere göre askerliği tecil edilmesi gerekenleri ettirmemek ve askere gitmesi gerekenlerin askerliğini tecil ettirmek bir suçtur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.