Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Kısa Dönem Askerlik

Kısa Dönem Askerlik

Askerlik her Türk gencinin yaşı geldiğinde yapması gereken zorunlu bir görev.

Ülkemizde zorunlu askerlik uygulaması bulunduğu için, sağlık koşullarında herhangi bir sıkıntısı olmayan her Türk erkeği 18 yaşını geçtikten sonra kısa dönem ya da uzun dönem askerlik yapmakla mükelleftir.

Bu durum birçoğumuz için gerekli ve önemli gözükse de özellikle üniversite eğitimi alanlar ve daha sonrasında akademik eğitimine devam etmek isteyenler için ciddi bir sorun haline gelebiliyor.

Türkiye’de uzun dönem askerliği üniversite eğitimi almamış gençler zorunlu olarak yapmakta kısa dönem askerlik ise üniversite eğitimi alanlara tanınmış bir hak, lakin üniversite eğitimi almış olanlarda isterse asteğmen olarak uzun dönem askerlik yapabiliyorlar. Üniversite okumuş kişiler için askerlik bazı durumlarda engel teşkil edebiliyor. Bu yüzden üniversite mezunu olanlar genelde kısa dönem askerliği tercih ediyor. Türkiye’de kısa dönem askerlik süresi altı aydır. Eğer hiç izin kullanmazsanız yani birliğe teslim olduğunuz günden askerlik bitene kadar hiç eve izne gelmeden askerliğinizi tamamlamak isterseniz, bu süre 5 ay 5 gündür.  Acemi birliğinin süresi 35 gündür.  Askerlik de her ay 30 gün sayılır ve kısa dönemde her ay için 2 gün izin kullanma hakkınız vardır. Bunun yanında acemilik dönemini yaptıktan sonra ustalık dönemi için birliğiniz değişir ve başka şehre gönderilir iseniz bu durumda 1 ya da 2 gün yol izni alma şansınız olur, bu süre izin günlerinden sayılmaz. Kısa dönem askerlik son zamanlarda daha çok tercih ediliyor olsa da her kısa dönem askerlik yapmak isteyene bu şans verilmeyebiliyor. askerlik.gen.tr Türk Silahlı Kuvvetleri imkan ve ihtiyaçları doğrultusunda üniversite mezunu olan kişiler içinden bazı kişilere uzun dönem askerlik yapma zorunluluğu getirebiliyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.