Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2024

Celp Nedir?

Celp Nedir?

Askerliğe alınmak için belli şartlar vardır. Bu şartlardan biri de yaş şartıdır. 20 yaşından gün alan her birey askerlik çağına gelmiş demektir. 20 yaşını tamamlayan erkek bireyler ilk celp döneminde askerliğe gitmek zorundadırlar.

 

Eğer üniversite okumak veya sağlık problemleri ile ilgili bir sorun yok ise ve askere bilmeden veya bilerek gitmiyor ise asker kaçağı durumuna düşecektir bu sebeple celp dönemlerine asker adaylarının çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Celp dönemi ile ilgili güncel bilgiler verecek olursak örneğin 93 doğumlu olan bir birey 2013 yılında askere gidecektir. Bu sebeple 93 doğumluların ilk celp döneminden faydalanmaları için askeri hastaneye sevk edilmeleri gerekmektedir. Ayrıca muayene takvimlerini de bilmek gerekir. Celp dönemleri belirlenirken nüfusa kayıtlı olan yer olarak belirlenecektir. Yani askerlik işlemlerinizi gerçekleştirirken ikamet ettiğiniz yere değil nüfusa kayıtlı olduğunuz yere gitmeniz gerekecektir. askerlik.gen.tr Her yıl belirli dönemlerde askerlik çağına gelmiş bireyler nüfus kayıtlarındaki bilgiler ilk yoklama çizgileri ile birlikte  1 ile 30 nisan tarihleri arasında nüfusuna kayıtlı oldukları askerlik şubelerinde ilan edilirler. İlan edilen bilgiler içerisinde yer alan bilgileri çok iyi bir biçimde okumak gerekmektedir. Eğer yanlış bir bilgi var ise düzeltilmesi için dilekçe ile müracaat edilmesi gerekir. Aynı yıl içerisinde son yoklama tarihleri ise 1 temmuz ile 31 ekim arasındaki dönemde olmaktadır. Ayrıca bu yıl ilk dönemden yararlanmayanlar ile geçmiş yıllarda bu erteli olup da ertelenme durumu kalmayanlar bu yoklamadan faydalanmalıdırlar keza yararlanmayanlar kaçak durumuna düşerek ceza alabilirler.

 

Askerlik dönemi gelmiş olan bireyler bulundukları askerlik şubesine muhakkak uğramalıdırlar. Askerlik şubesine uğrayarak hem celp dönemleri ile ilgili bilgi sahibi olacaklar hem de olası bir yükümlülükten kurtulacaklardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emre dedi ki:

    Meraba ben 05.03.1997 doğumluyum muame oldum şubeden 97/2 gidiceksin dediler kütüğüm almus almusta 97/2 gönderiyor fakat ben erken gitmek istiyorum şubeye giderek erken gitmek istediğimi ilettim onlarda kimliğimi alarak bi işlem yaptılar kağıtta şöyle yazıyor .1 ”Aşşağıda kimliği yazılı yükümlünün , 01.02.2017 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur . 2 ”Bu belge yükümlünün isteği üzerine verilmiştir ” yazıyor ve Muhtemel sevk tarihim de 02.01.2017 yazıyor . Şubedeki personelde belli olmaz diyor şimdi ben ne zaman gidicem askere ? Şimdiden teşekkürler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.