Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Askerde Şafak Hesaplamak

Askerde Şafak Hesaplamak

Askerlik denilince akla gelen ilk terimlerden biri de şafak hesaplamadır.

Halk arasında terhis tarihi olarak da kullanılsa da bu terim özellikle askere giden gençler arasında “Şafak” olarak ifade edilir. Şafak kelimesi normal de güneş doğmadan önceki son hali ifade eder, lakin bu terim askeriye’de askerliğin bitiş süresine kaç gün kaldığını anlatmak için kullanılır. İster uzun dönem olsun ister kısa dönem, askere giden hemen herkes bu terimi kullanır.

Mesela şafak 154 demek askerliğinin bitmesine 154 gün kaldığı anlamına gelir.

Şafak hesaplama askerliğin ilk günlerinden ziyade ortalarına doğru ortaya çıkan bir durumdur.

Askere yeni gidenler bu ifadeyi kullanmayacaklarını ve her gün büyük bir aşk ve heyecanla görevini ifa edeceklerini söylerler genellikle. Bu durum askerliğin ilk zamanlarından sonra değişir ve herkes terhis zamanını saymaya başlar. Özellikle uzun dönem askerlik yapanlar için 450 günlük bir süreyi de göz önünde bulundurursak geçmek bilmez bir zaman dilimi gözümüzün önüne gelebilir.  Bazı birliklerde askerler bu sürenin geçmesini her gün duvarlara açtıkları bir çentik ile sayarlar, bazı yerler de ise defterlere çizilmiş bir çizgi 1 günü ifade eder. askerlik.gen.tr Terhis tarihi yaklaştıkça Şafak hesaplama daha zevkli ve heyecanlı bir hale gelir. Daha erken terhis olacak olanlar kendilerini şanslı hisseder ve hesaplamalar da daha özenlidirler. Ve elbette askerlik son günleri şafak 20,15,10 gibi söylemler eşliğinde çok daha mutlu ve huzurlu geçer.

Malum artık teknoloji çağındayız, eski metotlar halen kullanılsa da günümüz de şafak süresini hesaplamak için bir çok bilgisayar programı mevcut. Askerlik süresince bu programlara ulaşmak pek kolay olmasa da internette kısa bir arama yaparsanız şafak hesaplama ile ilgili programlara ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.