Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Askerlik Nedir?

Askerlik Nedir?

Askerlik ülkemizde genel anlamı ile Türk istiklal ve Cumhuriyetini, Türkiye vatanını korumak ve kollamak için harp yapma sanatını öğrenmek ve icra etmektir.

Askerlik terimi denildiği zaman aklımıza ilk olarak asker gelmektedir. Asker ise Askerlik mükellefiyeti altına giren en alt kademedeki erden en üst kademedeki generale kadar olan kişilere denir. Bilindiği gibi Türk toplumu geçmişten bu yana hep askeri gücü ile başarılar kazanmış ve çok güçlü devletler kurmuştur. Atalarımız olan Osmanlılar bir dönem tüm dünyaya hükmetmiştir. Askerlik tarihimizde onlarca destan bulunmaktadır. Dünyadaki birçok ulus Türklerin askeri savaş başarıları ve taktikleri ile ilgili çok olumlu şeyler bilmektedirler.

Dünya üzerinde muhabere usullerini em iyi bilen ve en aklıca uygulayan uluslardan biri Türk ulusudur. Ulus olarak normal şartlarda barışı seven milletimiz insan sevgisi ile dopdoludur. Askerlik söz konusu olunca bir aslan gibi kükreyen cesur ve dayanıklıdır. Türk ordusu içerisine girmiş çalışma usullerini gören birçok yabancı daha sonra askeri yapımız ve askerliğe verdiğimiz önem ile ilgili çok olumlu şeyler söylemişler. Türkiye Cumhuriyeti askerlik kanuna göre sağlam olan her erkek birey askerlik yapmak ile mükelleftir. Askerlik hizmeti 20 yaşına girince başlamaktadır. 42 yaşında ise son bulmaktadır. askerlik.gen.tr Arada geçen bu döneme askerlik çağı denir. Askerli ile ilgili bazı dönemler vardır. Yoklama devrinde 20 yaşına girilen ilk aydan başlayarak nisan ve mayıs dönemlerinde ilk yoklama yapılır ardından ikinci yoklama da nisan ve mayıs aylarında yapılır böylelikle o dönem alınan askerler alınmış olur. Diğer dönem muvazzaf askerlik dönemidir. Muvazzaf askerlik ise Asker olunmasına karar verilmiş kişinin terhis tarihinin bitimine kadar olan dönemdir. Son olarak yedeklik dönemi ise askerliğini bitiren kişinin 41 yaşına kadar askerliğe tekrar çağrılması dönemidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.